Policjanci zapowiadają „zero tolerancji”. Będą wystawiane mandaty!

Policjanci zapowiadają „zero tolerancji”, będą stosować represję wobec osób, które nie przestrzegają przepisów i obostrzeń ustanowionych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Pandemia koronawirusa wciąż trwa i niestety sytuacja robi się coraz poważniejsza. Liczba zachorowań wciąż wzrasta, podobnie liczba osób objętych kwarantanną. Obecnie na terenie powiatu krakowskiego już ponad 440 osób dziennie jest kontrolowanych przez mundurowych, pod kątem stosowania się do zasad przebywania w kwarantannie.

Każdego dnia policjanci z powiatu krakowskiego prowadzą działania, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Wciąż jednak spotykają się w służbie z nieodpowiedzialnością obywateli. Jak dotąd stosowali głównie pouczenia, jednak z uwagi na rozwój epidemii i wciąż występującymi naruszeniami, w szczególności dotyczącymi zasłaniania ust i nosa w miejscach, gdzie jest to obowiązujące, będą stosować szeroką represję. Ujawnienie złamania nakazu teraz głównie będzie kończyło się nałożeniem mandatu karnego lub w przypadku odmowy skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Za lekceważące podejście do kwestii zasłaniania ust i nosa grozi mandat do 500 złotych. W przypadkach rażących naruszeń policjanci będą o nich informować sanepid, który z kolei w drodze postępowania administracyjnego może nałożyć karę nawet do 30 tysięcy złotych. We wrześniu na terenie powiatu krakowskiego nałożono 29 mandatów karnych oraz skierowano 6 wniosków o ukaranie do sądu za nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa. Liczba ujawnionych naruszeń i pouczeń była znacznie większa. Z uwagi na wciąż pojawiające się liczne przypadki nieprzestrzegania obostrzeń policjanci będą stosować większą represję i zero tolerancji. Wszystko po to, by uświadomić mieszkańcom skalę zagrożenia, jaka występuje w naszym regionie oraz zdyscyplinować ich do przestrzegania obostrzeń dla naszego wspólnego dobra.

Przypominamy również, że osoby objęte kwarantanną bezwzględnie powinny pozostać w domach, stosując się do decyzji służb sanitarnych. Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi grzywna w wysokości do 5000 zł albo tez kara pieniężna nakładana przez sanepid w wysokości do 30 tysięcy złotych.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności