Podsumowanie kontroli w autobusach przez policję

Do jednych z zadań policjantów w czasie epidemii koronawirusa należy kontrola autobusów pod kątem ilości przewożonych pasażerów, a także sprawdzanie czy podróżujący  stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w autobusie może przebywać tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących i każda z osób powinna mieć założoną maseczkę. Takich kontroli we wrześniu br. na terenie powiatu krakowskiego policjanci przeprowadzi ponad 2,4 tysiąca

Dodatkowo też policjanci niemal codziennie wspólnie z inspektorami Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Krakowie przeprowadzają kontrole w punktach gastronomicznych, restauracjach, lokalach, domach weselnych, sklepach,  itp. stosowania się zarówno personelu, jak i klientów do obowiązujących obostrzeń ustanowionych w celu zwalczania pandemii koronawirusa. W tego typu miejscach kontrolujący w szczególności sprawdzają czy przy wejściach dostępne są płyny do dezynfekcji rąk oraz czy osoby stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Przez cały wrzesień na terenie powiatu krakowskiego przeprowadzono skontrolowano 457 takich miejsc.

Okazuje się, że zarówno podczas sprawdzeń autokarów, jak i lokali, czy domów weselnych, obywatele bardzo odpowiedzialnie podchodzą do obowiązujących obostrzeń. W niewielu przypadkach ujawniono naruszenia, jednak  wówczas policjanci głównie stosowali pouczenia, uświadamiając przy tym jak ważne jest przestrzeganie obostrzeń i dbanie o własne i innych zdrowie. W przypadku rażących naruszeń mundurowi mogą stosować postępowanie mandatowe lub skierować sprawę do sądu lub sanepidu.

Przypominamy!

Za naruszenie przepisów ustanowionych w związku z przeciwdziałaniem pandemii grozi mandat karny w wysokości do 500 złotych, a sanepid w przypadku rażących naruszeń, w drodze postępowania administracyjnego może nałożyć karę nawet do 30 tysięcy złotych.

Fot. poglądowe Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności