Podczas prac budowlanych na wykopano metalową skrzynię. Wezwano policję

1 października oficer dyżurny z Komisariatu Policji w Zielonkach został powiadomiony o znalezieniu archeologicznej skrzyni, wewnątrz której może znajdować się niebezpieczna amunicja. Skrzynia została wykopana z głębokości około 1 metra podczas prac budowlanych w Pękowicach (gmina Zielonki).

Policjanci natychmiast udali się w to miejsce, gdzie wskazano im lokalizację ujawnionego znaleziska. Była to pordzewiała skrzynia o wymiarach około 15 × 45 centymetrów, lekko uchylona, przez co można było dostrzec amunicję karabinową, przeciwpancerną, w ilości około tysiąca sztuk – według wstępnego rozpoznania pirotechnika z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Policjanci powiadomili saperów i zabezpieczyli znalezisko do czasu ich przyjazdu. Patrol saperski potwierdził, że jest to amunicja niemiecka z czasów II wojny światowej i z uwagi na jej stan jest niestabilna wybuchowo, przez co natychmiast ją zabezpieczyli i przewieźli w bezpieczne miejsce celem zdetonowania.

Apelujemy!

W przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch lub amunicję należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji. Z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie tego typu znaleziska mogą nieść ze sobą, w żadnym wypadku nie należy ich dotykać lub przemieszczać, gdyż może to grozić wybuchem!

Fot. Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności