Nowatorska operacja w trakcie pandemii w Szpitalu Uniwersyteckim

Specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przeprowadzili u pacjentki z rakiem jajnika operację stopniujacą wg pełnego protokołu w całości techniką laparoskopową. Ta małoinwazyjna metoda pozwala na mniejsze ryzyko powikłań i szybsze wdrożenie chemioterapii.

W ubiegłym tygodniu specjaliści z O/K Ginekologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego pod kierownictwem prof. dr hab. med. Kazimierza Pityńskiego przeprowadzili zabieg u 47-letniej Pacjentki z wczesnym rakiem jajnika. Operacja trwała nieco ponad cztery godziny i polegała na usunięciu całego narządu rodnego, węzłów chłonnych miednicy mniejszej i okołoaortalnych, sieci większej.

– Wykorzystaliśmy technikę laparoskopową, ponieważ pozwala na znacznie lepszy wgląd w pole operacyjne, jak i lepszą rekonwalescencję po operacji. Pacjentka po 3-4 dniach może wyjść do domu, dzięki czemu znacznie szybciej będzie mogła otrzymać leczenie uzupełniające w postaci chemioterapii – tłumaczy dr hab. med. Paweł Basta, Zastępca Kierownika O/K Ginekologii i Onkologii SU.

Tradycyjna operacja w raku jajnika to bardzo rozległy zabieg, wykonywany w większości przypadków przy szerokim otwarciu jamy brzusznej. Zabieg laparoskopowy to skuteczna alternatywa.

Operacja była możliwa dzięki przeszkolonemu personelowi operacyjnemu, odpowiedniej technice znieczulenia, a także nowocześnie wyposażonemu blokowi operacyjnemu, którym dysponuje nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Jakubowskiego 2. W kolejnych miesiącach Szpital Uniwersytecki planuje otworzyć Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety, które będzie zajmować się m. in. chirurgią onkologiczną. 

Źródło Szpital Uniwersytecki

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności