Komunikacja miejska w czerwonej strefie

Objęcie Krakowa czerwoną strefą, czyli największymi restrykcjami sanitarnymi, oznacza konieczność wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Miasto dołoży wszelkich starań, aby zapewnić mieszkańcom nie tylko bezpieczeństwo przemieszczania się, ale także – na tyle, na ile to możliwe – komfortowe warunki podróżowania.

Zaostrzenie rygorów sanitarnych dotyczy również standardów określających liczbę pasażerów podróżujących miejskimi środkami komunikacji. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców miasto udostępni wszystkie autobusy i tramwaje, a także wydłuży poranne godziny szczytu na wybranych liniach nawet o godzinę. Niektóre autobusy 12-metrowe zostaną zastąpione pojemniejszymi autobusami przegubowymi. Wszystko po to, aby mieszkańcy w jak najmniejszym stopniu pasażerowie odczuli konieczne zmiany.

Każdego dnia wszystkie pojazdy są dokładnie dezynfekowane, a prowadzący samodzielnie otwierają drzwi na każdym przystanku, dzięki czemu pasażerowie nie muszą dotykać przycisków. W pojazdach wydzielone są strefy bezpieczeństwa w rejonie kabiny, która oddziela prowadzących od pasażerów.

Miasto stara się też zapewnić wszystkim poruszającym się po Krakowie możliwość wyboru alternatywnego środka transportu. Temu służą prewencyjne działania w ramach projektu krakowskiej Tarczy dla Mobilności. Ich celem jest między innymi wsparcie pieszych i rowerzystów poprzez wyznaczenie dedykowanej im infrastruktury. Mieszkańcy zyskali nowe połączenia dające możliwość bezpiecznego i szybszego podróżowania alternatywnymi środkami transportu. Pozwala to też na zwiększenie przestrzeni w miejskich środkach transportu oraz odciąża ulice, co jest szczególnie ważne dla kierowców wykonujących swoją pracę przy pomocy samochodu (np. kurierzy czy taksówkarze).

Źródło UMK

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności