Zbliżają się XIX Podgórskie Dni Otwartych Drzwi. Przygotowany mnóstwo atrakcji!

Już 25-27 września odbędą się Podgórskie Dni Otwartych Drzwi. Będzie to dziewiętnasta edycja wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie PODGORZE.PL. Do niektórych miejsc obowiązują wejściówki. Szczegóły poniżej w programie

Od 25 do 27 września uchylone będą drzwi nie tylko znanych zabytków Podgórza, pracowni rzemieślniczych, obiektów przemysłowych, a także innych miejsc ciekawych i ważnych dla historii prawobrzeżnego Krakowa. Odbędzie się także 20 spacerów. Wielkie zwiedzanie Podgórza rozpocznie się w piątek, 25 września, o godz. 17.30 na Rynku Podgórskim.

„Tegoroczny piątkowy wieczór poświęcimy postaci Andrzeja Nowaka, tłumacza i publicysty, autora nostalgicznych wspomnień z dzieciństwa i młodości spędzonych w Podgórzu. Jego niezwykła droga życia, rozpoczęła się w Podgórzu przy ul. Zamoyskiego 27, a przebiegała przez kraje Ameryki Południowej, którymi się fascynował. W piątkowy wieczór zaprosimy zatem na spacer śladami dawnych dźwięków i obrazów, zapamiętanych przez Andrzeja Nowaka, próbując przybliżyć codzienną historię mikroświata powojennego Podgórza. Wyruszając w drogę nakreśloną pamięcią autora, spróbujemy zadać także pytanie, ile z tego świata zostało do dziś” – informują organizatorzy.

Pomysł Podgórskich Dni Otwartych Drzwi narodził się w 2002 roku i skupia się na udostępnieniu do zwiedzania interesujących obiektów na terenie Podgórza – szeroko rozumianego, jako prawobrzeżna część Krakowa. Uczestnicy imprezy mogą zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne, zwiedzić pracownie, fabryki, uczestniczyć w specjalnie przygotowanych wydarzeniach oraz posłuchać niezwykłych opowieści. To dla podgórzan okazja do poznania wspaniałych miejsc i zabytków w swojej części świata, a dla przyjezdnych szansa na odkrycie piękna i magii, jakie czekają na nich na prawym brzegu Wisły.

Z roku na rok mapa miejsc do zwiedzania powiększa się o jeszcze nieodkryte miejsca na terenie tak „starego” jak i „nowego” Podgórza. W pierwszej edycji Podgórskich Dni Otwartych Drzwi, jeszcze wówczas jednodniowej, uczestniczyło kilkanaście obiektów. Co roku włączane były do programu kolejne miejsca – do organizatorów zgłaszali się podgórzanie, którzy chcieli opowiedzieć wyjątkowe historie miejsc, w których mieszkają, którymi zarządzają, gdzie pracują. Z czasem obiektom zaczęły towarzyszyć spacery, które prowadzili i do dziś prowadzą pasjonaci zaprzyjaźnieni ze Stowarzyszeniem PODGORZE.PL.

Z czasem impreza rozwinęła się w trzydniowe podgórskie święto, podczas którego otwierane są drzwi ponad trzydziestu obiektów i odbywa się kilkanaście spacerów tematycznych, prezentujących najbardziej zaskakujące zakątki Podgórza. Od kilku lat, w piątkowy inaugurujący wieczór przypominane są sylwetki podgórzan, którzy mieli wpływ na kształt i charakter Podgórza. Prezentowano już m.in. Gildę Gray, Wojciecha Bednarskiego, Antoniego Stawarza, Helenę Rakoczy i Franciszka Maryewskiego.

W sumie w minionych latach organizatorzy zaprosili uczestników Dni Otwartych Drzwi do odwiedzenia blisko 200 wyjątkowych miejsc. Tegoroczna edycja będzie z konieczności szczególna. Program został ograniczony, by był dostosowany do obowiązujących wymogów sanitarnych. Szczególny nacisk zostanie więc położony na wydarzenia w plenerze i spacery.

Podgórskie Dni Otwartych Drzwi są wpisane w program Europejskich Dni Dziedzictwa. Co roku temat przewodni stanowi inspirację dla charakteru i tematyki tej imprezy. W tym roku jest to „Moja droga”.

Zobacz PROGRAM:

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności