Zapraszamy na spacery z przewodnikami. Obowiązują darmowe wejściówki

Najpopularniejsze ulice turystyczne Krakowa i ich burzliwa historia, obronność i zaskakujące smaki, największa miejska łąka w Polsce, cudzoziemcy i sławne kobiety oraz wiktoria wiedeńska – będzie w czym wybierać! Na wielbicieli mody czeka nowy spacer na stronie krakow.travel, a ICE Kraków niezmiennie zaprasza na wystawę archiwalnych fotografii. Poznawajmy Kraków i bądźmy turystami w swoim mieście.

Spacery 19 i 20 września

Cykl weekendowych spacerów rozpocznie się tradycyjnie w sobotnie południe, 19 września – tym razem uczestnicy poznają „Obronność Krakowa w dawnych wiekach”. Wspólnie z przewodnikiem popatrzymy na Kraków z perspektywy jego fortyfikacji i dowiemy się, jak rzemieślnicy wraz z Bractwem Kurkowym stawali do obrony miasta przed najeźdźcami.

Po historiach pełnych walk i bojowych okrzyków chwili wytchnienia poszukamy podczas przechadzki szlakiem „Cudzoziemców w Krakowie na przestrzeni wieków”. Spacer, który rozpocznie się o godz. 14.00, poprowadzi nas przez meandry turystyki w Krakowie – poznamy historie tych, którzy w przeszłości zawitali do naszego miasta na dłużej, i tych, którzy byli tu tylko przejazdem, oraz ich opinie na temat naszych zwyczajów, kultury i życia codziennego.

20 września podczas niedzielnego spaceru „Ulice miasta lokacyjnego – ul. Szczepańska i ul. Szewska” zgromadzimy się w samo południe w Rynku Głównym, by posłuchać opowieści o średniowiecznym Krakowie, którego układ urbanistyczny możemy oglądać do dziś, pijąc kawę czy spiesząc na spotkanie z przyjaciółmi. Poznamy dawne szlaki handlowe, które zmieniły się w tętniące życiem trasy turystyczne. A dwie godziny później (godz. 14.00) przyjdzie czas na odkrywanie najbardziej zaskakujących sekretów dwóch kolejnych ulic – Sławkowskiej i św. Jana.

Wszystkie cztery spacery przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych i są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Spacery niedzielne są szczególnie polecane seniorom.

Rezerwacja wejściówek na spacery 19 i 20 września ruszy dziś o godz. 14.00:

Pięć spacerów 26 i 27 września

Ostatni weekend września zaczniemy wzmocnioną dawką spacerowania, bo w sobotę, 26 września czekają na nas aż trzy propozycje! Zaczynamy wyjątkowo o godz. 9.30 i spotykamy się na trasie zatytułowanej: „Ulice miasta lokacyjnego – ul. Floriańska i ul. Szpitalna”, dzięki której poznamy sekretne zaułki i zapomniane historie tych dwóch traktów Starego Miasta.

godz. 12.00 podczas spaceru „Król Jan III Sobieski w Krakowie” dowiemy się, jak świętowano w Krakowie zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem – jednej z najważniejszych w dziejach Europy.

godz. 14.00 władzę przejmą kobiety. Przemierzając miasto szlakiem „Słynnych kobiet Krakowa”, dowiemy się, gdzie karierę zaczynała Helena Modrzejewska, z czego słynęła Antonina Hoffmann i jak w mieszczańskim Krakowie radziła sobie Kazimiera Bujwidowa.

Niedzielne atrakcje spacerowe skoncentrują się „Wokół Błoń” (godz. 12.00) i smakołyków („Słynne restauracje Krakowa”, godz. 14.00). Podczas pierwszego spaceru poznamy historię najsłynniejszej łąki w Polsce: od wypasu bydła, poprzez wielkie wydarzenia historyczne i religijne, po współczesne imprezy masowe. Drugi odsłoni przed nami tajemnice tradycyjnej kuchni krakowskiej, która weszła do jadłospisu Polaków: poznamy ciekawostki kulinarne Krakowa i miejsca, gdzie powstały ich receptury.

Wszystkie spacery przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych i są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Sobotni spacer o godz. 9.30 jest szczególnie polecany seniorom.

Rezerwacja wejściówek na spacery 26 i 27 września ruszy we wtorek, 22 września o godz. 14.00. Linki do rezerwacji będą dostępne na profilu akcji na Facebooku.

Modnie, modniej, najmodniej

Kraków od wieków pozostawał w bliskich relacjach z modą, która wpisywała się w barwny pejzaż miasta i jego kultury. Choć nie uważa się go za stolicę polskiej mody, znajdziemy tu wiele ciekawych miejsc, a przede wszystkim – kryjące się w nich fascynujące historie. Od renesansowego dworu do XX wieku i rozwoju przemysłu odzieżowego w Krakowie: to trasa nie tylko dla wielbicieli mody, ale przede wszystkim – dla miłośników Krakowa.

Spacer jest dostępny na stronie internetowej krakow.travel.

„Krakowska nostalgia – kadry minione”

Jeszcze do 4 października w przestrzeniach Centrum Kongresowego ICE Kraków można oglądać wystawę archiwalnych zdjęć Krakowa. Wielofunkcyjna przestrzeń nowoczesnego centrum posłużyła do zaprezentowania dawnych obrazów miasta utrwalonych na zdjęciach ze zbiorów prywatnych i publicznych archiwów. Wstęp na wystawę jest wolny.

Niezbędne informacje dotyczące spacerów

Każdy ze spacerów trwa dwie godziny i jest prowadzony w języku polskim. W każdym z nich może wziąć udział maksymalnie 20 osób – oczywiście z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych (uczestnikom rozdawane będą jednorazowe słuchawki).

Na spacery obowiązuje wcześniejsza rezerwacja wejściówek. Wejściówki można rezerwować w serwisie evenea.pl. Jedna osoba może pobrać na jeden adres mailowy maksymalnie dwie wejściówki (dla dziecka również należy pobrać wejściówkę). Zapisy na dany weekend zamykane są w sobotę o godzinie 10.00. Nie ma możliwości wzięcia udziału w spacerze bez wejściówki.

Bezpłatne spacery z krakowskimi przewodnikami są częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków” oraz kampanii promocyjnej „Kraków nieodkryty”.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej krakow.travel.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności