W piątek odbędzie się w Krakowie Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Już w najbliższy piątek, 25 września odbędzie się w Krakowie Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Całe wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00 na placu Matejki.

Co jest celem strajku? Tak o nim mówią organizatorzy:

„1. Wzywamy polski rząd, a w szczególności kierującego nim Premiera, Ministra Aktywów Państwowych (który ma nadzór właścicielski nad większością polskich spółek węglowych), Ministra Rozwoju oraz Ministra Klimatu aby uznali za priorytet osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej do 2040 roku.

2. Apelujemy o pilną realizację naszych 6 postulatów przedstawionych w poprzednich postach. Mimo że większość partii w zeszłym roku zobowiązała się do ich realizacji, to do tej pory nie zostały podjęte praktycznie żadne oficjalne działania ku ich wypełnieniu.

3. Apelujemy również, aby wszystkie zmiany zachodziły mając na względzie sprawiedliwość klimatyczną. To między innymi znaczy, że wszyscy powinni mieć zapewnione bezpieczeństwo klimatyczne, bez względu na ich sytuację socjoekonomiczną, oraz że sprawiedliwa transformacja energetyczna powinna odbywać się tak, aby nie zostało utracone ani jedno miejsce pracy. Polska produkuje najwięcej energii z węgla ze wszystkich krajów Unii Europejskiej

(1). Polska jest też jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie zadeklarował osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., co sprawiło, że nie otrzymaliśmy proponowanych 20 mld zł z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

(2).Rządzący w naszym kraju, w pełnej ignorancji konsekwencji swoich działań, skazują mieszkańców miejscowości takich jak Skierniewice na brak wody w kranach latem, rolników z okolic kopalni odkrywkowych w Wielkopolsce na suszę w uprawach, a mieszkańców Borów Tucholskich na niespotykane dotychczas trąby powietrzne. Tak jak w perspektywie całego świata, tak i w perspektywie Polski, mała grupa decydentów i decydentek, swoimi szkodliwymi dla klimatu działaniami odbiera szansę na bezpieczeństwo i dobrostan całych społeczności ludzi.

Nie zgadzamy się na to! Dlatego widzimy się w piątek o 10:00 na Placu Matejki! – informują organizatorzy

Fot. Michał Iwanicki

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności