Uważajcie na oszustów!

Uwaga na oszustów działających metodą „na syna/córkę” i „na policjanta”. Wczoraj w powiecie krakowskim próbowali oszukać aż 8 osób

Oszuści próbujący wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka”, „na policjanta” ponownie uaktywnili się na terenie powiatu krakowskiego. Tym razem uderzyli w mieszkańców gminy Czernichów i Krzeszowice, próbując oszukać w przeciągu jednego dnia aż 8 osób.

Policjanci z powiatu krakowskiego od wielu lat prowadzą działania profilaktyczno-edukacyjne w zakresie oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta” itp. Uświadamiają osoby o zagrożeniach związanych z tego typu przestępstwami, informują o metodach działania oszustów, a także radzą jak się zachować, aby nie paść ich ofiarą i uratować swoje oszczędności. W ostatnim czasie na terenie powiatu krakowskiego ponownie uaktywnili się oszuści działający właśnie tymi metodami.

2 września br. na terenie gminy Czernichów i Krzeszowice mieliśmy do czynienia aż z ośmioma próbami wyłudzenia pieniędzy metodą „na syna/córkę” i „na policjanta”. Na szczęście okazuje się, że policyjne ostrzeżenia i działania profilaktyczne dają rezultaty, bo żadna z tych osób nie dała się nabrać.
W jednym z tych przypadków oszustka zadzwoniła na numer stacjonarny 70-latki z gminy Czernichów i podała się za jej córkę, krzycząc do telefonu: „mamo to ja Wanda (imię zostało zmienione)  zabiłam kogoś w wypadku, proszę, pomóż mi, są potrzebne pieniądze, żebym nie poszła siedzieć”. Kolejno oszustka przekazała słuchawkę „policjantce”, która potwierdziła jej wersję wydarzeń i potwierdziła, że są potrzebne pieniądze w kwocie 150 tysięcy złotych. Seniorka była bardzo poruszona, zastanawiając się co zrobić rozłączyła się i zadzwoniła  do córki zapytać, gdzie mogą być pieniądze a wówczas sprawa wyszła na jaw.
W kolejnym przypadku, 67-latka z gminy Krzeszowice otrzymała telefon od „córki”, która spowodowała wypadek, w którym zginęła kobieta. Wg wskazówek „córki” 67-latka wybrała z banku kwotę ponad 40 tysięcy złotych. Kiedy jednak wróciła do domu i przy drugiej rozmowie „córka” przekazała słuchawkę „policjantce z drogówki”, wówczas seniorka zorientowała się, że coś jest nie tak i się rozłączyła. Oszustka już nie zadzwoniła.
W podobny sposób przestępcy próbowali oszukać jeszcze 6 innych osób z gminy Czernichów, dzwoniąc do nich tego samego dnia i o podobnej porze.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności