Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum: pobiegnijmy razem dla Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu

„Biegaj! Pomagaj! Zwyciężaj!” to hasło tegorocznego biegu „5 na dobry początek” o puchar Dziekana Wydziału Farmaceutycznego pod patronatem Prorektora UJ ds. CM, z którego dochód zostanie przeznaczony na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla Uniwersyteckiego Szpitala
Dziecięcego w Krakowie. Wydarzenie ma charakter wirtualny, a biec można w dowolnym miejscu Polski, w dniach 2-4 października. Rejestracja trwa do 30 września.

– „5 na dobry początek” to bieg, którym od pięciu lat zaczynaliśmy nowy rok akademicki. Na początku października spotykaliśmy się na krakowskich Błoniach, aby wspólnie promować aktywny tryb życia.
W tym roku miało być podobnie, ale pandemia pokrzyżowała nam plany – mówi prof. Jacek Sapa, dziekan Wydziału Farmaceutycznego UJ CM, pomysłodawca i organizator biegu. – Mając na względzie sytuację epidemiologiczną i konieczność stosowania się do obostrzeń z nią związanych, postanowiliśmy zmienić formułę wydarzenia i zorganizować bieg wirtualny. Co ważne: w tym roku chcemy połączyć naszą biegową pasję z pomaganiem i zebrać fundusze na sprzęt medyczny
potrzebny dla Oddziału Ortopedii oraz SOR-u Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

W biegu mogą wziąć udział biegacze z całej Polski, którzy w dniach 2-4 października pokonają 5 kilometrów. Jeśli ktoś nie może lub nie lubi biegać, może oczywiście ten dystans przejść. Aby wziąć udział w biegu, należy wejść na stronę datasport.pl i zarejestrować się do panelu zgłoszeń.
Pomiar czasu i dystansu prowadzony będzie poprzez aplikację Rejestrator GPS dostępną również na stronie datasport.pl (INSTRUKACJA) lub na podstawie śladu biegu w formie zapisu GPX lub TCX z innych programów dla biegaczy (np. Endomondo, Garmin czy Strava). Wszyscy uczestnicy biegu otrzymają dyplomy i pamiątkowe medale.

Minimalna opłata rejestracyjna wynosi zaledwie 20 PLN.

Opłaty pochodzące od biegaczy zostaną w całości przekazane na konto Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu na zakup specjalistycznego sprzętu: monitora żył dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz instrumentarium operacyjnego do przeprowadzania osteotomii okołopanewkowej metodą
Ganza, która stosowana jest tylko w wybranych ośrodkach w Europie. – Dzięki odpowiednim narzędziom nasi ortopedzi potrafią tak ustawić panewkę miednicy, że rotacja biodra będzie przebiegać prawidłowo. Zabieg ten nie powoduje – w przeciwieństwie do innych tego typu – unieruchomienia pacjenta na kilka tygodni i nie wymaga wielotygodniowej rehabilitacji – wyjaśnia Katarzyna Pokorna-Hryniszyn, rzeczniczka prasowa Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu. – W Polsce taki zabieg przeprowadzany jest tylko w dwóch miejscach: w klinice w Otwocku i właśnie w naszym szpitalu.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności