Udało się wycenić kolekcję obrazów, jaką Miasto Kraków otrzymało

Udało się wycenić kolekcję obrazów, jaką Miasto Kraków otrzymało na początku tego roku od zmarłej pasjonatki i kolekcjonerki sztuki. Wartość samych nabytych w spadku obrazów to ponad 716 tysięcy złotych. Z uwagi na wartość kolekcjonerską i historyczną została ona przekazana do Muzeum Krakowa.

Kraków, miasto kultury i sztuki, otrzymał ten niepowtarzalny i wyjątkowy prezent na przełomie lutego i marca. Zawiera obrazy, wyroby z porcelany, szkła i kryształu. Rękodzieło wytworzone z metalu i srebra zarówno to użytkowe jak i artystyczne. Zbiór książek i periodyków związanych z rynkiem dzieł sztuki w Krakowie i w Polsce. Zaproszenia na aukcje, wystawy, wernisaże. Wszystkie te zebrane przedmioty są niemymi świadkami jej życia. Ukazują nam osobę, dla której szeroko pojęta sztuka nie była tylko pasją, ale również sposobem na życie. Trudno wyrokować, czy była jedynym twórcą zebranej kolekcji, czy też kontynuowała rodzinne tradycje, ale jedno jest pewne, bez obcowania ze sztuką, nie wyobrażała sobie codzienności. Możemy sobie również wyobrazić, że czynnie udzielała się w środowisku krakowskich artystów malarzy.

Nasza bohaterka w tworzeniu swojej kolekcji obrazów wykazała się patriotyzmem lokalnym. Znakomita większość jej zgromadzonych prac, to dzieła wybitnych artystów związanych z Krakowem, którzy żyli i tworzyli w naszym mieście na przestrzeni ponad stu lat.

Na mieście Krakowie spoczęła tym samym odpowiedzialność, aby nabytek nie stał się tylko anonimowym zbiorem przedmiotów. Dlatego Urząd Miasta Krakowa postanowił zaprezentować kolekcję obrazów w formie filmu.

Kolekcja zgromadzona w Muzeum Krakowa podlegać będzie renowacji, a następnie zarówno obrazy jak i inne przedmioty artystyczne zostaną udostępnione na organizowanych przez Muzeum wystawach, tak by mogły cieszyć mieszkańców Krakowa i gości odwiedzających nasze miasto.

Fot. Maciej Grzyb / krakow.pl

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności