Podsumowanie akcji „Bezpieczna droga do szkoły” w powiecie krakowskim

Policjanci z powiatu krakowskiego, w ramach ogólnopolskiej akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, w ubiegłym tygodniu pod placówkami oświatowymi dbali o bezpieczeństwo najmłodszych. Starostwo Powiatowe w Krakowie na ten cel przekazało górę odblasków, które policjanci rozdali dzieciom.

Pierwsze dni nauki, jak co roku, sprawiły, że w rejonie szkół pojawiło się więcej patroli policyjnych. Policjanci z ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie na terenie swojego powiatu czuwali nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. W ramach działań mundurowi zwracali uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Przypominali też kierującym pojazdami o zachowaniu szczególnej ostrożności przed przejściem dla pieszych oraz w obserwowaniu drogi i jej otoczenia. Mundurowi zwracali też uwagę czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia, a także na sposób przewożenia dzieci. Stróże prawa pomagali także uczniom w przejściu przez ruchliwą jezdnię, zwracając jednocześnie uwagę na niebezpieczeństwa, z jakimi mogą się spotkać.

W akcję włączyło się Starostwo Powiatowe w Krakowie, które w ramach współpracy na rzecz bezpieczeństwa dzieci przekazało elementy odblaskowe, które to kolejno policjanci wręczali uczniom i przedszkolakom. Cześć skierowanych w rejon szkół patroli finansowana była również ze środków starostwa krakowskiego, za co serdecznie dziękujemy.

W ramach akcji, w okresie od 1 do 4 września br., policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie skontrolowali 346 pojazdów i ujawnili 187 wykroczeń w ruchu drogowym popełnianych zarówno przez kierujących, jak i pieszych. Na osoby, które dopuściły się tych naruszeń, stróże prawa nałożyli 144 mandaty karne, skierowali 4 wnioski o ukaranie do sądu, a wobec pozostałych osób zastosowali pouczenia. Dodatkowo policjanci zatrzymali 3 prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym oraz 24 dowody rejestracyjne wobec stwierdzenia nieprawidłowości w stanie technicznym kontrolowanych pojazdów. Ponadto dwie osoby kierowały pomimo cofniętych uprawnień, a w jednym z pojazdów policjanci ujawnili ingerencję w drogomierz (cofnięty licznik). Mundurowi trafili też na osobę poszukiwaną.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” dobiegła końca, lecz to nie oznacza, że policyjne patrole nie będą czuwać nad bezpieczeństwem w rejonie placówek, bo jest to ich stale zadanie, dlatego przez cały rok będą zwracać szczególną uwagę w tych miejscach, bo bezpieczeństwo dzieci jest dla nas najważniejsze.


Kierowco, bądź odpowiedzialny! Jedź ostrożnie w okolicy szkół, bo to głównie od Ciebie zależy bezpieczeństwo dzieci!

Fot. Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności