Podgórska Jesień Kulturalna

Zapraszamy na Podgórską Jesień Kulturalną 2020, która odbędzie się w dniach 17–20 września. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, warto jednak pamiętać, że – ze względu na reżim sanitarny związany z COVID-19 – liczba miejsc na każde z nich będzie ograniczona.

– Nie od dzisiaj wiadomo, że doskonałym lekarstwem na jesienną chandrę, krótkie dni i kapryśną pogodę jest odpowiednia dawka humoru. Stąd pomysł na kabaretowy finał tegorocznej edycji imprezy. Nie zabraknie również muzyki na żywo, odrobiny teatru i spotkania ze sztuką czasu pandemii. A wszystko z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa. Serdecznie zapraszamy na Podgórską Jesień Kulturalną 2020. Startujemy już 17 września – zachęca Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

W programie

Operetka, musical i kamień filozoficzny

Rozpoczniemy w czwartek, 17 września, o godz. 17.00 (w Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13) koncertem „Cudowny świat operetki i musicalu”. Najpiękniejsze arie i duety operetkowe i musicalowe zaśpiewają Edyta Piasecka (sopran) i Sławomir Naborczyk (tenor), z akompaniamentem Renaty Żełobowskiej-Orzechowskiej (fortepian).

Od czwartku do soboty będzie też można wziąć udział w grze miejskiej dla szkół i rodzin „Henryk Garncarz i kamień filozoficzny”, prowadzonej w wyjątkowej, internetowo-spacerowej formie. Odwiedzając ciekawe zakątki prawobrzeżnej części miasta, razem z tytułowym bohaterem gry wyruszycie na poszukiwanie wyjątkowej podgórskiej szkoły, w której młody Henryk Garncarz – jak Harry Potter w Hogwarcie – miał zgłębiać podstawy sztuki magicznej. Udział w grze jest bezpłatny. Zgłoszenia będą przyjmowane mailowo do czwartku, 10 września pod adresem: edukacja@ckpodgorza.pl. W wiadomości trzeba podać m.in. nazwę swojej drużyny oraz liczbę jej członków. W odpowiedzi uczestnik otrzyma „Notatnik poszukiwacza” – ze wskazówkami pozwalającymi odnaleźć w terenie punkty kontrolne, w których czekać będą zadania do rozwiązania oraz polami na uzupełnienie odpowiedzi. Co ważne, trasa spaceru będzie wiodła przez miejsca o małym natężeniu ruchu, w których możliwe jest swobodne zachowanie bezpiecznego dystansu od innych osób. Kto upora się ze wszystkimi zadaniami i zgłosi mailowo przejście całej trasy (wysyłając uzupełniony „Notatnik poszukiwacza”) otrzyma informację o odbiorze nagrody! Osoby, które chcą otrzymać wydrukowane materiały niezbędne do uczestnictwa w grze mogą zgłaszać się do Punktu Informacyjnego Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13, parter).

Sztuka czasów pandemii i piknik sąsiedzki

Kolejna propozycja w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 2020 to „Pandemiczny piątek”, w piątek w godz. 16.00–20.00. Tego dnia, w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza (przy ul. Sokolskiej 13) będziemy prezentować nawiązujące do okresu izolacji społecznej projekty muzyczne, filmowe, plastyczne i literackie, które zostały zrealizowane w ramach miejskiego pakietu działań pomocowych związanych z COVID-19 „Kultura Odporna” – program „Zakupu dzieł”.

Pełna atrakcji będzie również sobota. Rozpoczniemy w plenerze (planty im. F. Nowackiego, w godz. 10.00–14.00), „Piknikiem sąsiedzkim u Burmistrza Floriana”. W programie znajdą się m.in.: quiz o Dzielnicy XIII Podgórze, nauka gry w zośkę, aktywności sportowe dla dzieci, zabawy z animatorem, spektakl teatralny oraz czytanie legend podgórskich. Będzie też można przyprawić sobie wąsy, założyć kolorową perukę, śmieszne okulary i zrobić zabawne, pamiątkowe zdjęcie – już teraz zapraszamy do podgórskiej, jesiennej fotobudki! Całość osłodzi wata cukrowa.

Na popołudnie zaplanowaliśmy spektakl Improwizowanego Teatru Pandemicznego, w wykonaniu pracowników Centrum Kultury Podgórza i artystów współpracujących (planty im. F. Nowackiego, godz. 16.00) oraz „Podgórski podwieczorek” połączony ze wspomnieniami o Emilu Serkowskim, burmistrzu miasta Podgórze – z gościnnym udziałem malarki Agnieszki Praxmayer (autorki portretu E. Serkowskiego) oraz wiolonczelistki dr hab. Doroty Imiełowskiej (siedziba główna Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13, godz. 18.00).

Mistrzowie kabaretu na Rynku Podgórskim

Tegoroczną edycję imprezy zakończymy na wesoło, „Kabaretowym Powitaniem Jesieni na Rynku Podgórskim” (niedziela, w godz. 15.00–21.00). Gwiazdą wieczoru będzie mistrz pantomimy komicznej Ireneusz Krosny, który zaprezentuje program „Krosny na wakacjach” (godz. 20.00). Wcześniej „Jesiennym babskim graniem” do łez rozbawi kabaret A Jak! (godz. 19.00). Gromki śmiech wywoła również kabaret Kwartet Okazjonalny (godz. 18.00) oraz standuperka Iza Kała (godz. 17.20). Nie zabraknie także muzycznych akcentów. W ramach wydarzenia odbędzie się koncert „Życie kabaretem jest” (godz. 15.10) w wykonaniu Doroty Helbin (sopran), Mateusza Dudka (akordeon) i Vasyla Kobila (kontrabas, gitara). Najpiękniejsze tradycyjne piosenki i melodie z różnych stron Hellady zagra natomiast grecki zespół MYTHOS. Serdecznie zapraszamy!

Wydarzenia towarzyszące

Poza aktywnościami przygotowanymi przez siedzibę główną Centrum Kultury Podgórza, w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 2020 odbędzie się też wiele wydarzeń towarzyszących, organizowanych przez filie Centrum. Klub Rybitwy przygotował ciekawe propozycje dla dzieci: międzykulturowe, kreatywne warsztaty „Mali podróżnicy” i warsztaty przyrodnicze „Najpiękniejsze ptaki Polski” (czwartek) oraz plenerowy spektakl teatralny „Pan Twardowski” (piątek). Z kolei w Klubie Iskierka przedszkolaki będą mogły wziąć udział w warsztatach edukacyjno-plastycznych „Tajemnice kasztanowej skorupy – odkrywamy skarby jesieni”(piątek). Klub Kliny zachęca z kolei uczniów szkół podstawowych oraz rodziny z dziećmi (od 7. roku życia) do udziału w internetowo-spacerowej grze miejskiej „Co ma piernik do wiatraka, czyli wyprawa w głąb Muzeum Rzeczy Nieistniejących”. Muzyczną propozycję dla dorosłych i seniorów ma natomiast Klub Aleksandry (ul. Aleksandry 1) – sobota, w godz. 12.00–14.00, wystąpi tam zespół Hot Jazz Trio (Jacek Serczyk – gitara, Tomasz Kobiela – gitara, Michał Rapka – kontrabas), który zagra m.in. utwory Django Reinhardta oraz kompozycje w stylu Gypsy Swing. Na koncert „Mężczyźni o miłości” w wykonaniu aktorów Teatru Bakałarz zaprasza również Ośrodek Ruczaj (sobota, godz. 19.00; ul. Rostworowskiego 13).

Szczególne zasady bezpieczeństwa Na wszystkie wydarzenia w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 2020 wstęp będzie wolny. Warto jednak pamiętać, że – ze względu na reżim sanitarny związany z COVID-19 – liczba miejsc na każde z nich będzie ograniczona tak, by umożliwić uczestnikom zachowanie dystansu społecznego. Limity będą uzależnione od aktualnych wytycznych ministerialnych, służb sanitarnych oraz lokalnych władz. Podczas każdego z wydarzeń będą również obowiązywały inne, szczególne zasady bezpieczeństwa i higieny. W przypadku aktywności odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach, wchodząc do budynku trzeba będzie zdezynfekować ręce – w siedzibie głównej Centrum Kultury Podgórza automatyczny dozownik z płynem znajduje się tuż przy wejściu głównym. W każdej z toalet umieszczono także dokładną instrukcję prawidłowego mycia rąk. Ponadto, w automacie vendingowym na parterze można kupić jednorazowe maseczki ochronne.

Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny tutaj.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności