Park Jerzmanowskich po rewitalizacji. Zobaczcie zdjęcia

Już 26 września nastąpi oficjalne otwarcie parku Jerzmanowskich.

[Zobaczcie również: Mieszkańcy Prądnika Czerwonego będą mieć nowy park]

Na terenie parku rośnie wiele starych drzew, w tym chronione prawem pomniki przyrody. W czasie prac rewitalizacyjnych istniejąca zieleń jest traktowana ze szczególną ostrożnością. 

Do historycznego drzewostanu dosadzono nowe drzewa i krzewy. Łącznie 220 nowych drzew. Są to: lipy drobnolistne, lipy holenderskie, klony polne, jarzęby szwedzkie, jesiony wyniosłe, dęby szypułkowe, graby, wiązy, buki, magnolie, kasztanowce oraz grujecznik japoński.

W ostatnich tygodniach posadzono również ponad 8 tys. krzewów – cisów, berberysów w różnych odmianach, forsycji, jaśminowców, hortensji, dereni, róży okrywowych, ligustrów i innych.

W parku pojawi się ponad 29 tys. bylin, zarówno w formie swobodnych rabat w części północno-wschodniej parku: m.in. szałwie, serduszki, żurawki, pluskwice, parzydło, dzwonki, konwalie, jeżówki, bodziszki, kokoryczki, fiołki, złocienie, tawułki, żywokosty, tiarelle, funkie, pierwiosnki, jak i w formie specjalnej rabaty zaznaczającej ślad dawnej młynówki: turzyce, funkie, przetaczniki, kosaćce, powojniki, niezapominajki.

Wiosną w parku rozkwitnie prawie 200 tys. roślin cebulowych: narcyzów, cebulic i śnieżyczek.

Alejki istniejące w parku zostały wyremontowane, dzięki czemu będą bardziej bezpieczne dla pieszych. Zamontowano także nowe oświetlenie, ogrodzenie parku, mostki na Drwince oraz toaletę.

W parku znajdują się place zabaw dla dzieci młodszych: m.in. z urządzeniem wielofunkcyjnym – gąsienicą, karuzelą czy huśtawkami i starszych: z m.in. platformami na sprężynach, obrotową kapsułą  torem przeszkód i karuzelą. Nie zabraknie również miejsc do aktywnego wypoczynku dla dorosłych – w parku pojawiła się siłownia plenerowa z urządzeniami do ćwiczeń różnych partii ciała.

Niewątpliwą atrakcją parku będą dwie fontanny. Jedną z nich, jest zdemontowana przed laty fontanna stojąca w Rynku Głównym a wykonana według projektu prof. Wiktora Zina, drugą wyremontowana okrągła fontanna wykonana jeszcze za czasów Jerzmanowskich.  

Na prace rewitalizacyjne przeznaczono 14 mln zł. 

Otwarcie parku Jerzmanowskich nastąpi za kilka dni. Już teraz zachęcamy do zobaczenia zdjęć,

Zobaczcie zdjęcia:

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności