Ostatnia niedziela z Krakowską Linią Muzealną

Kończy się tegoroczny sezon Krakowskiej Linii Muzealnej. W niedzielę, 20 września po raz ostatni zostaną uruchomione specjalne linie obsługiwane taborem zabytkowym. Na krakowskie ulice wyjadą zabytkowe tramwaje, które będą kursować na linii nr 0 i 15, a także historyczne autobusy, które będą wozić pasażerów na linii nr 303.

Oprócz zabytkowych tramwajów i autobusów dla miłośników historii krakowskiej komunikacji MPK SA przygotowało także niespodziankę. W niedzielę, 20 września o 10.30 na ul. św. Wawrzyńca będzie można zobaczyć zabytkowy radiowóz, który służył inspektorom ruchu MPK od połowy lat 90-tych do 2002 roku. Jest to samochód FSO 1500 (dawny Fiat 125p) pochodzący z 1988 roku. Pierwotnie został on zakupiony przez MPK w celu przewożenia pasażerów jako taksówka (taka usługa była przez MPK świadczona w Krakowie od 1956 roku do lat 90-tych XX wieku). W 1995 roku samochód został przekazany do Głównej Dyspozytorni Ruchu, gdzie służył inspektorom ruchu do nadzoru i  kierowania ruchem tramwajów i autobusów w sytuacjach awaryjnych. Pojazd otrzymał wtedy nowe malowanie biało-niebiesko-granatowe oraz wyposażono go w instalację nagłośnienia i radiotelefon. Jako radiowóz pojazd służył do 2002 roku, a następnie został przekazany do Składnicy Taboru Zabytkowego (obecnie Muzeum Inżynierii Miejskiej), gdzie oczekiwał na renowację. Udało się ją przeprowadzić w 2020 roku. W niedzielę, po niemal 20 latach przerwy zabytkowy radiowóz znów będzie nadzorował przejazd tramwajów i autobusów. Najpierw pojedzie razem z zabytkowymi tramwajami na linii nr 0, a następnie będzie prezentowany na ul. Sławkowskiej (gdzie w przeszłości wiele razy pełnił służbę) oraz na pętli Azory obok zabytkowych autobusów kursujących na linii nr 303.

Warto podkreślić, że obecnie MPK SA dysponuje ośmioma nowoczesnymi radiowozami, z których siedem jest hybrydowych, a jeden elektryczny. Dodatkowo inspektorzy ruchu poruszają się także skuterem.

Zachęcamy do przejazdu historycznymi pojazdami, bo w niedzielę wyjadą one po raz ostatni w tym roku. Na linii tramwajowej nr 0 pojawi się wrocławski wagon Linke-Hofmann z przyczepą PN2 oraz wagon z Norymbergi GT6. Na linii nr 15 będą kursować: dwuwagonowy skład 105N oraz wagony 102Na i 102N. Z kolei na linię nr 303 wyjedzie Ikarus 260, Jelcz Mex, Ikarus 280 oraz Jelcz AP021.

Trasy linii obsługiwanych historycznymi pojazdami będą następujące:

Linia tramwajowa nr 0:

Trasa: „Dajwór” – ul. św. Wawrzyńca, ul. Na Zjeździe, ul. Limanowskiego, ul. Krakowska, ul. św. Gertrudy, pl. Dominikański, ul. Franciszkańska, ul. Piłsudskiego, al. 3 Maja – „Cichy Kącik”. Powrót: „Cichy Kącik” – al. 3 Maja, ul. Piłsudskiego, ul. Podwale, ul. Basztowa, ul. Westerplatte, ul. Starowiślna – „Dajwór”.

Linia tramwajowa nr 15:

Trasa: „Pleszów” – ul. Igołomska, ul. Ujastek Mogilski, al. Solidarności, al. Jana Pawła II, al. Pokoju, al. Powstania Warszawskiego, ul. Lubicz, ul. Basztowa, ul. Dunajewskiego, ul. Podwale, ul. Piłsudskiego, al. 3 Maja – „Cichy Kącik”. Linia będzie kursować w godzinach ok. 11.00-17.30 z częstotliwością co 60 minut.

Linia autobusowa przyspieszone nr 303:

Trasa: „Azory” – ul. Weissa, ul. Radzikowskiego, ul. Wrocławska, al. Kijowska, ul. Czarnowiejska, al. Mickiewicza, ul. Piłsudskiego, ul. Straszewskiego, ul. Podzamcze, ul. Stradomska, ul. Dietla, ul. Konopnickiej, ul. Kamieńskiego, ul. Wielicka, ul. Kostaneckiego, ul. Jakubowskiego – „Miejskie Centrum Opieki”.

Linia będzie zatrzymywać się tylko na następujących przystankach: „Azory”, „Łobzów SKA”, „Biprostal”, „Czarnowiejska”, „Muzeum Narodowe” (w kierunku „Miejskiego Centrum Opieki” na ul. Piłsudskiego, w kierunku „Azorów” na al. Mickiewicza), „Uniwersytet Jagielloński”, „Stradom” (tylko w kierunku „Miejskiego Centrum Opieki” – na ul. Stradomskiej), „Rondo Grunwaldzkie”, „Rondo Matecznego”, „Bieżanowska”, „Wlotowa”, „Prokocim Szpital”, „Szpital Uniwersytecki / Instytut Pediatrii”, „Miejskie Centrum Opieki”. Linia będzie kursować w godzinach ok. 9.30-18.00 z częstotliwością co 30 minut.

Opłata za przejazd liniami specjalnymi według taryfy obowiązującej na liniach miejskich. Przypominamy, że pasażerowie Krakowskiej Linii Muzealnej mają obowiązek posiadania maseczek. Podobnie jak w innych pojazdach także na Krakowskiej Linii Muzealnej jest limit osób, które jednocześnie mogą podróżować (obecnie wynosi on 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc). Zabytkowe tramwaje są dezynfekowane, w tym szczególnie te elementy, których dotykają pasażerowie. Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności