Od 16 września będą przeprowadzane kontrole w komunikacji miejskiej

Jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z komunikacji miejskiej w ramach ETZT od 16 do 22 września (z wyłączeniem weekendu) inspektorzy ruchu MPK wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Krakowie będą prowadzić kontrole na wybranych liniach aglomeracyjnych i sprawdzać, czy pasażerowie tych linii stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Jest to możliwe dzięki podpisanemu w czerwcu porozumieniu o współpracy między MPK SA w Krakowie i Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie.

Te działania będą prowadzone przez cały dzień. Są one odpowiedzią na wiele apeli pasażerów, którzy wybierając podróż komunikacją miejską obserwują brak maseczek u niektórych współpasażerów. Zwracają także uwagę, że część z osób nie reaguje na prośby o zakrycie ust i nosa, całkowicie lekceważąc zagrożenie związane z pandemią koronawirusa. Przypomnijmy, że podobne kontrole były już prowadzone w granicach miasta Krakowa zarówno w tramwajach jak i autobusach. W okresie pięciu tygodni trwania tej akcji przeprowadzono 623 kontrole.

O obowiązku zakrywania ust i nosa przypominają głosowe komunikaty, informacje zamieszczane na monitorach w pojazdach, a w tramwajach, gdzie tych monitorów nie ma specjalne naklejki umieszczone obok drzwi.

Dodatkowo w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będą także prowadzone wspólne patrole inspektorów ruchu MPK oraz Straży Miejskiej w centrum miasta na tych ulicach, gdzie najczęściej dochodzi o blokowania torowisk. Patrole będą m.in. na ul. Długiej, gdzie kierowcy samochodów najczęściej blokują jadące tramwaje. W tym roku od stycznia do sierpnia było 28 przypadków, gdy tory na ul. Długiej były zablokowane i tramwaje musiały zmieniać trasę.

Warto również przeczytać:

W tym dniu będzie darmowa komunikacja miejska

Fot. poglądowe Policja

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności