O czym marzą dzieci na onkologii? AKCJA PACZKA NA GWIAZDKĘ

PACZKA NA GWIAZDKĘ to inicjatywa zapoczątkowana i kontynuowana przez mamę jednego z dzieci leczących się na oddziale Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Początkowo miała być formą podziękowania za leczenie jednak przerodziła się we wspaniałe przedsięwzięcie mające na celu uszczęśliwienie jak największej ilości dzieci leczących się na oddziałach onkologicznych w Polsce. Do tej pory udało się spełnić niemal 1300 marzeń z listów oraz przygotować podobną liczbę dodatkowych paczek, wręczanych dzieciom, które nie napisały listu.

Akcja doczekała się w tym roku już VII edycji i obejmuje swoim zasięgiem oddziały onkologii dziecięcej z Krakowa, Rzeszowa i Warszawy.

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

Początkowo akcja została zorganizowana wśród znajomych na FB. Ilość osób pragnących wziąć w niej udział była zaskakująca i już wtedy udało się przygotować 40 paczek dla dzieci. W kolejnych latach zainteresowanie wydarzeniem rosło a  akcja zmieniła swój charakter i dzieci z oddziałów nią objętych  zaczęły pisać listy do św. Mikołaja, w których zawierały swoje marzenia.

Każda osoba, która miała ochotę spełnić takie marzenie mogła zarezerwować wybrany list na stronie www.paczkanagwiazdke.pl. Przez kilka edycji akcji paczki były następnie przesyłane do „siedziby Mikołaja”, gdzie elfy sprawdzały ich zawartość i wzbogacały je o dodatkowe upominki pochodzące ze zbiórek rzeczowych czy od sponsorów. Od ubiegłego roku proces został jeszcze bardziej zoptymalizowany.

JAK TO DZIAŁA?

Od połowy października na stronie www.paczkanagwiazdke.pl/orders  publikowane są listy dzieci do Mikołaja. Po wybraniu listu i dokonaniu rezerwacji Darczyńca ma wgląd w skan listu napisanego przez dziecko, dzięki czemu może nawiązać z nim pewną więź emocjonalną. Następnie Darczyńca spełnia życzenie z listu – sam lub w gronie znajomych, w ramach firmy, szkoły czy klasy. Po wgraniu do systemu zdjęcia zakupionego prezentu – udostępniany jest adres paczkomatu do wysyłki. Po dostarczeniu przesyłki Darczyńca otrzymuje ( w miarę możliwości) zdjęcie obdarowanego dziecka otwierającego paczkę.

Cały proces rezerwacji zajmuje zaledwie kilka minut i łącznie z zamówieniem prezentu i jego nadaniem może być przeprowadzony bez wychodzenia z domu, co jest bardzo istotne w obecnej sytuacji związanej z pandemią.

O CZYM MARZĄ DZIECI?

Uderzające jest to, że dzieci niemal w każdym liście proszą o zdrowie…niestety nie leży to w mocy Darczyńców. Jednakże poprzez spełnienie marzenia o wymarzonej zabawce, książce, grze, zestawie do paznokci, tablecie mogą oni wywołać na twarzach tych dzieci uśmiech i poprawić im humory, co na pewno wpływa na ich motywację i siłę do dalszego leczenia. Dzieci niejednokrotnie proszą
o przekazanie pieniędzy z ich prezentu na zbiórkę na leczenie koleżanki czy kolegi z sali. Niejednokrotnie bez wsparcia „Mikołajów” dzieci nie miałyby szans na otrzymanie wymarzonych prezentów z racji ich kosztu, który nieraz przekracza możliwości finansowe rodziców – mimo iż jest to ok 300 zł.

PACZKI TO NIE WSZYSTKO

Poza spełnianiem marzeń dzieci, niekiedy ostatnich, prowadzona jest także zbiórka pieniędzy na zakup sprzętów potrzebnych na oddziałach i spełnienie tych listów, które z różnych względów nie zostaną zrealizowane.
Do tej pory dzięki przeprowadzonym zbiórkom udało się m.in. zakupić 62 sztuki foteli rozkładanych do pozycji leżącej, dla rodziców dzieci onkologicznych, co pokryło całe zapotrzebowanie oddziału Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Wartość tych foteli wynosiła ok 130 tys. zł.

Co roku w ramach akcji realizowane są także potrzeby oddziałów nią objętych. Są to różne rzeczy: pampersy, mokre chusteczki, materiały plastyczne do przedszkoli oddziałowych, drobny sprzęt AGD, który zużywa się w ciągu roku, tablety dla dzieci do nauki, koce i inne.

JAK MOŻNA POMÓC W TYM ROKU

Każdy ma możliwość wzięcia udziału w akcji. Jest wiele sposobów na wsparcie tej inicjatywy. Można to zrobić poprzez:

  1. Spełnienie marzenia dziecka z listu opublikowanego na https://paczkanagwiazdke.pl/orders
  2. Zrealizowanie jednej z potrzeb oddziałowych opublikowanych w formie listu na https://paczkanagwiazdke.pl/orders
  3. Wsparcie zbiórki na zrealizowanie niespełnionych życzeń oraz na zakup sprzętu na oddziały objęte akcją https://zrzutka.pl/paczkanagwiazdke
  4. Zakup jednej z dostępnych cegiełek https://paczkanagwiazdke.shoppy.pl/
  5. Wzięcie udziału w licytacji na fanpage akcji na Facebooku https://www.facebook.com/paczkanagwiazdke
  6. Zaproszenie znajomych do wzięcia udziału w akcji i/lub udostępnienie wydarzenie na Facebooku

Zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do akcji i obejrzenia relacji z wcześniejszych edycji na: https://paczkanagwiazdke.pl/ Zakładka FOTORELACJA.

Z organizatorem akcji można skontaktować się: telefonicznie +48 792091084, za pośrednictwem FB lub mailowo: listydom@poczta.fm.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności