Na Krakowską Linię Muzealną wyjadą zabytkowe wagony z Norymbergi

MPK w Krakowie

Wakacje co prawda się skończyły, ale historyczne tramwaje znów wyjadą na krakowskie ulice. W niedzielę, 6 września mieszkańcy Krakowa i turyści będą mieli okazję przejechać się wagonami T4 i B4 oraz GT6, które do Krakowa trafiły z Norymbergi.

Sprowadzenie do Krakowa tych właśnie wagonów było możliwe, ponieważ w latach 80. XX wieku w Norymberdze prowadzono intensywne prace przy budowie metra, które sukcesywnie zastępowało tramwaje. Te zaś, zbędne i niewykorzystywane, stały bezczynnie w licznych halach postojowych na terenie miasta. W ramach współpracy do MPK w Krakowie trafiła wtedy propozycja zakupu używanych, ale w pełni sprawnych pojazdów po minimalnych kosztach. Propozycja została szybko przyjęta. Dokonano oględzin i przeglądu wagonów pod kątem możliwości ich użytkowania w Krakowie i już we wrześniu 1989 roku do Krakowa dotarły 24 wagony. Po raz pierwszy krakowianie mogli do nich wsiąść 14 października 1989 roku, kiedy to skład wagonów T4 i B4 wyjechał na linię nr 2. Wagony silnikowe T4 i doczepne B4 są bardzo do siebie podobne, były bowiem wybudowane według tej samej zasady obowiązującej w latach pięćdziesiątych w Norymberdze. Eksploatację wagonów T4 zakończono w Krakowie w 2002 roku, a B4 w 2008 roku. Z kolei pierwsze wagony GT6 dotarły do Krakowa w listopadzie 1994 roku. Kilka tygodni później, 10 stycznia 1995 roku zaczęły wozić pasażerów. Od tego dnia nieprzerwanie przez 18 lat służyły krakowianom i turystom, kursując na wielu  liniach tramwajowych. Wagon GT6 wyruszył w swój ostatni kurs 15 stycznia 2013 roku.

W niedzielę, 6 września zabytkowe tramwaje z Norymbergi będą kursować z przystanku Dajwór do Cichego Kącika przez ul. św. Wawrzyńca, Na Zjeździe, Limanowskiego, Krakowską, św. Gertrudy, pl. Wszystkich Świętych, ul. Franciszkańską, Piłsudskiego i al. 3 Maja (trasa powrotna: al. 3 Maja, ul. Piłsudskiego, Podwale, Basztowa, Westerplatte, Starowiślna). Odjazdy zabytkowych tramwajów z przystanku Dajwór zostały zaplanowane na godzinę 10.53, 12.53, 14.53, 16.53, a odjazdy z Cichego Kąciak o 11.53, 13.53, 15.53 i 17.33.

Przypominamy, że pasażerowie Krakowskiej Linii Muzealnej mają obowiązek posiadania maseczek. Podobnie jak w innych pojazdach także na Krakowskiej Linii Muzealnej jest limit osób, które jednocześnie mogą podróżować (obecnie wynosi on 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc). Zabytkowe tramwaje są dezynfekowane, w tym szczególnie te elementy, których dotykają pasażerowie. Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności