Na Krakowską Linię Muzealną wyjadą zabytkowe N-ki

To już jedna z ostatnich szans na wybranie się w podróż zabytkowymi tramwajami w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej. W niedzielę, 13 września mieszkańcy Krakowa i turyści będą mieli okazję przejechać się wagonami N oraz 4ND i ND. Taki skład wagonów nie jest przypadkiem. Został celowo tak zaplanowany, aby jednocześnie pokazać pasażerom wszystkie odmiany wagonów N i ich pochodnych, jakie były dostarczone do Krakowa.

To właśnie te wagony były w przeszłości podstawowym środkiem transportu mieszkańców budowanej Nowej Huty i pracowników Kombinatu. Wagony typu N jako pierwsze zaczęły kursować po nowohuckich torach. Jeden z tych tramwajów, wagon doczepny o numerze 502 pochodzący z 1950 roku został wyremontowany przez krakowskiego przewoźnika zaledwie rok temu – w 2019 roku.  Przypomnijmy, że w 1950 roku dostarczono do Krakowa dziewięć wagonów typu ND z Sanoka i były to zarazem ostatnie dla Krakowa wagony tramwajowe z tej fabryki, w której kupowano tramwaje przez pięćdziesiąt lat. Kolejne wagony ND dostarczane przez fabrykę w Chorzowie różniły się już od tych wyprodukowanych w Sanoku m.in. sposobem otwierania okien. Na przełomie lat 60. i 70. sanockie wagony poddano modernizacjom, w czasie których pojazdy unifikowano i wyposażano w takie same rozwiązania: podwójne drzwi, jeden kierunek ruchu, duże otwierane okna, łożyska toczne zestawów kołowych. Remont przyczepy ND nr 502 przywrócił jej pierwotne cechy zarówno nadwozia jak i podwozia. Wagony doczepne 4ND są rozwojową wersją tych wagonów. W Krakowie jest zachowany tylko jeden wagon z tej serii.

Wagony silnikowe typu N, które zostały wyprodukowane w Chorzowie, były eksploatowane w Krakowie w latach 1949-1988. Ten, który wyjedzie w niedzielę, został wyremontowany już w 1992 r. i posiada oryginalne wyposażenie z początku okresu produkcji.

W niedzielę, 13 września zabytkowe tramwaje będą kursować z przystanku Dajwór do Cichego Kącika przez ul. św. Wawrzyńca, Na Zjeździe, Limanowskiego, Krakowską, św. Gertrudy, pl. Wszystkich Świętych, ul. Franciszkańską, Piłsudskiego, al. 3 Maja (trasa powrotna: al. 3 Maja, ul. Piłsudskiego, Podwale, Basztowa, Westerplatte, Starowiślna). Odjazdy zabytkowych tramwajów z przystanku Dajwór zostały zaplanowane na godzinę 10.53, 12.53, 14.53, 16.53, a odjazdy z Cichego Kąciak o 11.53, 13.53, 15.53 i 17.33.

Przypominamy, że pasażerowie Krakowskiej Linii Muzealnej mają obowiązek posiadania maseczek. Podobnie jak w innych pojazdach także na Krakowskiej Linii Muzealnej jest limit osób, które jednocześnie mogą podróżować (obecnie wynosi on 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc). Zabytkowe tramwaje są dezynfekowane, w tym szczególnie te elementy, których dotykają pasażerowie. Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.

Fot. MPK

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności