Łóżka COVID-owe w Małopolsce: „trzymamy rękę na pulsie”

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz ze swoimi służbami na bieżąco monitoruje zabezpieczenie miejsc dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 w województwie małopolskim. Jest także w stałym kontakcie z Ministerstwem Zdrowia oraz dyrektorami szpitali wojewódzkich i powiatowych. Dane dotyczące dostępności łóżek COVID-owych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie wskazują, że aktualnie nie występuje ryzyko braku miejsc dla osób wymagających hospitalizacji ze względu na zakażenie koronawirusem. Musimy jednak cały czas trzymać rękę na pulsie – czytamy w komunikacie Urzędu Wojewódzkiego.

– Troska o zapewnienie fachowej opieki medycznej dla osób zakażonych koronawirusem jest naszym priorytetem. Każdy dzień swojej pracy zaczynam od sprawdzenia aktualnej liczby dostępnych łóżek COVID-owych w naszym regionie oraz zapoznania się z raportami Inspekcji Sanitarnej. Analizy za poprzedni tydzień wskazują, że liczba osób hospitalizowanych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie utrzymuje się na względnie stałym poziomie. Zajętych jest około 350 z 431 łóżek. Jeszcze w minioną środę pod respiratorem było 17 pacjentów, a dziś (wtorek) jest ich 11. Wiele osób zakażonych koronawirusem przechodzi chorobę skąpo lub bezobjawowo. W izolatorium w Krakowie przebywa aktualnie 80 osób, a maksymalna liczba miejsc wynosi 319. Jednak my najbardziej cieszymy się z każdego Małopolanina, który powraca do zdrowia – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Przedstawiciel rządu w terenie podkreśla swoją ogromną wdzięczność wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy codziennie z niezwykłym poświęceniem pomagają pacjentom zmagającym się z problemami zdrowotnymi. Jednocześnie wojewoda Kmita zaznacza, że spowolnienie rozwoju epidemii koronawirusa zależy również od postawy każdego z nas.

– Zarówno teraz, na początku nowego roku szkolnego, jak i tej jesieni, a więc w okresie nasilonych infekcji, przestrzegajmy zaleceń służb sanitarnych, korzystajmy z płynów do dezynfekcji, nośmy maseczki w miejscach wskazanych przez Sanepid, a także zachowujmy dystans społeczny. Wszystkie te działania spowodują, że liczba zakażeń w naszym otoczeniu ma szansę być zdecydowanie zredukowana – podkreśla Łukasz Kmita.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności