Dziewięć październikowych spacerów z przewodnikami

Dziewięć październikowych spacerów z przewodnikami

W pierwsze dwa weekendy października odbędzie się aż dziewięć spacerów. W ich trakcie wykwalifikowani przewodnicy opowiedzą zajmujące historie o medycynie i architekturze, poprowadzą przez Salwator, Nową Hutę, Aleje Trzech Wieszczów, przedmieścia Krakowa i ulice lokacyjne, a na koniec oczarują opowieściami o literatach i świętych. To już przedostatnia seria spacerów organizowanych przez Miasto Kraków i KBF w ramach akcji „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”.

Spacery 3 i 4 października

Od królewskich medyków do luminarzy polskiej współczesnej medycyny – jak zmieniały się sposoby leczenia na przestrzeni wieków? Na to pytanie odpowie pierwszy październikowy spacer „Medycyna w Krakowie”, który wystartuje w sobotę, 3 października o godz. 12.00. Dwie godziny później, o godz. 14.00, uczestnicy spaceru przemierzą „Aleje Trzech Wieszczów” i spojrzą na ten ważny ciąg komunikacyjny z perspektywy realizacji planu Wielkiego Krakowa i reprezentacyjnego założenia urbanistycznego.

Niedzielne aktywności spacerowe 4 października rozpoczną się w najbardziej zazielenionej dzielnicy Krakowa o godz. 12.00. Trasa „Nowa Huta – koncepcja miasta idealnego” przeprowadzi nas przez meandry historii, kreśląc opowieść o zaprojektowanym od podstaw mieście dla pracowników powstającego kombinatu metalurgicznego. O godz. 14.00 w zupełnie innej części Krakowa spacerowicze poznają tajemnice „Salwatora i jego nekropolii”. Skąd się wzięła nazwa Salwator? Dlaczego grajek nosił złote trzewiki? Gdzie chowano ofiary zarazy? Dlaczego cmentarz Salwatorski jest „modny”? Nie ma lepszego sposobu na spędzenie niedzielnego popołudnia niż dać się wciągnąć opowieściom o jednej z najbardziej zagadkowych dzielnic Krakowa.

Wszystkie spacery przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych.

Spacery (poza spacerem po Salwatorze) do dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Rezerwacja wejściówek na spacery 3 i 4 października ruszy we wtorek, 29 września o godzinie 14.00.

Spacer 50, 03.10.2020 godz. 12.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer50/

Spacer 51, 03.10.2020 godz. 14.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer51/

Spacer 52 04.10.2020 godz. 12.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer52/

Spacer 53 04.10.2020 godz. 14.00 https://app.evenea.pl/event/btwsmspacer53/

Spacery 10 i 11 października

Garbary, Wesoła, Piasek, Zwierzyniec – co te nazwy mówią współczesnym krakowianom? Przekonamy się podczas sobotniego spaceru 10 października o godz. 9.30. Trasa „Jurydyki i przedmieścia Krakowa” udowodni, że w naszym mieście życiem tętniło i wciąż tętni nie tylko jego ścisłe centrum. O godz. 12.00 rozpocznie się wędrówka śladami „Słynnych literatów Krakowa”, którzy uczynili go stolicą pisarzy i artystów oraz jedynym miastem na świecie, w którym w tym samym czasie mieszkało jednocześnie dwoje noblistów w dziedzinie literatury. Dwie godziny później (godz. 14.00) celem wędrówki uczestników staną się „Ul. św. Anny, ul. Wiślna i ul. Bracka – ulice miasta lokacyjnego”, niegdyś szlaki handlowe, a dzisiaj popularne trasy turystyczne.

Niedzielę, 11 października cykl spacerowy rozpoczniemy o godz. 12.00 zachwytami nad „Architekturą przełomu XIX i XX w. w Krakowie”. Spacerowicze wspólnie z przewodnikiem prześledzą zmiany urbanistyczne naszego miasta, poznają także znakomite budowle i ich sławnych architektów: Teodora Talowskiego, Feliksa Księżarskiego, Franciszka Mączyńskiego i innych. O godz. 14.00 tematyka nieco ulegnie zmianie – spacer stanie się poszukiwaniem śladów krakowskich świętych z XV wieku. Trasa „Felix Seculum Cracoviae” odkryje tajemnice takich postaci, jak św. Jan Kanty, św. Szymon z Lipnicy, św. Stanisław Kazimierczyk, bł. Michał Giedroyć, Świętosław Milczący zwany błogosławionym i Sługa Boży Izajasz Boner.

Wszystkie spacery przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych. Spacer „Ul. św. Anny, ul. Wiślna i ul. Bracka – ulice miasta lokacyjnego” jest szczególnie polecany seniorom.

Spacery (poza „Felix Seculum Cracoviae”) są dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Rezerwacja wejściówek na spacery 10 i 11 października ruszy we wtorek 6 października o godzinie 14.00.

Linki do rezerwacji będą dostępne na Facebooku akcji: TUTAJ

Niezbędne informacje dotyczące spacerów

Każdy ze spacerów trwa 2 godziny i jest prowadzony w języku polskim.

W każdym z nich może wziąć udział maksymalnie 20 osób – oczywiście z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych (uczestnikom rozdawane będą jednorazowe słuchawki).

Na spacery obowiązuje wcześniejsza rezerwacja wejściówek. Wejściówki można rezerwować przez portal EVENEA.

Jedna osoba może pobrać na jeden adres mailowy maksymalnie 2 wejściówki (dla dziecka również należy pobrać wejściówkę). Zapisy na dany weekend zamykane są w sobotę o godzinie 10.00. Nie ma możliwości wzięcia udziału w spacerze bez wejściówki.

Bezpłatne spacery z krakowskimi przewodnikami są częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków” oraz kampanii promocyjnej „Kraków nieodkryty”. Szczegółowe informacje są dostępne w aktualnościach portalu www.krakow.travel.

Cykl spacerów Krakowskiego Forum Kultury

Prezydenci, przemysłowcy, patrioci – historia kręci się wokół mężczyzn. A przecież w dziejach nie brakuje także wyjątkowych kobiet, których sylwetki i dokonania warto przypomnieć. 

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na cykl Spacerów nie tylko historycznych śladem wybitnych krakowianek. W ramach projektu dwa razy w miesiącu – w wybrane czwartek i sobotę miesiąca – organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w tematycznych wyprawach. Najbliższe odbędą się 8 i 10 października o godz. 13.00. Wypełni je opowieść o damie niezwykłej i wszechstronnej: gwieździe teatru, podróżniczce, pisarce i bywalczyni mediolańskich salonów, a zarazem pierwszej kobiecie, która przeszła przez wiecznie zaśnieżony Dach Świata – Jadwidze Mrozowskiej-Toeplitz.

Bilety w cenie 3 zł, dostępne na stronie www.bilety.krakowskieforum.pl lub w KFK przy ul. Mikołajskiej 2.

Ilość miejsc ograniczona. Organizatorzy proszą o rezerwację miejsc pod numerem telefonu: 503 754 342 lub zakup biletów na stronie www.


Szczegóły wydarzenia: www.facebook.com/events/421029782200297/

Regulaminy oraz zasady uczestnictwa w zajęciach, warsztatach i innych aktywnościach kulturalnych: krakowskieforum.pl/regulaminy

Fot. Pixabay

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności