Dotknij sztabę złota, zobacz przepiękne monety i banknoty. To wszystko za darmo!

Zapraszamy do Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP, nowego punktu na mapie edukacyjnej Krakowa – mieści się na parterze zabytkowego gmachu przy ul. Basztowej 20 w siedzibie krakowskiego Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego.

Prezentuje nie tylko historię pieniądza na ziemiach polskich, ale jest także forum wymiany myśli i krzewienia wiedzy ekonomicznej – jest miejscem spotkań naukowców, przedsiębiorców i wszystkich zainteresowanych historią i ekonomią.

Dotknij prawdziwą sztabę złota, zobacz przepiękne monety i banknoty, poznaj rody bankierów i dzieje bankowości centralnej w Polsce! Zwiedzanie z przewodnikiem i za darmo!

Wystawa jest podzielona na trzy uzupełniające się moduły tematyczne, które tworzą:

  • Sala Polska, w której za pomocą infografik i prezentacji multimedialnych zostały przedstawione dzieje pieniądza od narodzin państwa polskiego do czasów współczesnych,
  • Sala Narodowego Banku Polskiego z Gabinetem numizmatycznym, gdzie zostały zaprezentowane oryginalne monety okolicznościowe i obiegowe wraz z banknotami oraz rola NBP jako centralnego banku państwa,
  • Sala Krakowska, w której przedstawiono rody bankierów oraz historię krakowskiego oddziału NBP.

Zbiory:

Sala Polska

Ikonograficznym tłem Sali Polskiej są reprodukcje wybranych monet, portrety polskich władców i królewskich insygniów, postaci ważnych i wybitnych ekonomistów oraz liczne przykłady obiektów kulturowego dziedzictwa, które obrazowo uzupełniają całą narrację wystawy. Uwagę zwiedzających zwróci na pewno zabytkowy sejf bankowy, którego powstanie datuje się na początek lat 20. XX wieku – niezwykle rzadki przykład wysokiego kunsztu snycerki i rzemiosła artystycznego.

Gabinet Numizmatyczny

W Gabinecie Numizmatycznym zostały zaprezentowane najpiękniejsze monety okolicznościowe i banknoty wyemitowane przez Narodowy Bank Polski w ciągu ostatnich 30 lat. Upamiętniają one ważne wydarzenia, postacie oraz rocznice historyczne. Ich kompozycja zawiera elementy wykonane z bursztynu, cyrkonii, szkła, drewna, porcelany oraz nadruki holograficzne, UV i tampondruki. Wiele z nich było nagradzanych na międzynarodowych konkursach. Zachwycają swoim pięknem i formą, jak choćby trzy monety w kształcie kuli: złota o nominale 1 zł, srebrna o nominale 100 zł oraz złota o nominale 2018 zł, wyemitowane w ramach edycji „100. rocznica odzyskania przez Polskę nieodległości”. Najcenniejszym eksponatem, którego można dotknąć jest oryginalna sztaba złota!

Sala Krakowska

W Sali Krakowskiej można poznać ciekawą historię krakowskich rodów, które tworzyły świat polskiej finansjery, uzupełnioną o portrety ich przedstawicieli, poznać dzieje i rolę Banku Pobożnego oraz zobaczyć bardzo interesujące fotografie obrazujące powstawanie i działalność Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie od czasów jego budowy do dziś.

Zasady zwiedzania

Zwiedzanie możliwe jest w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–15.00.

Wystawę Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–15.00. Zwiedzanie trwa około 1 godziny.

Grupy zorganizowane obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczna: +48 22 18 12 272
lub +48 22 18 12 273, lub na adres email kse@nbp.pl

Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa liczba osób mogących jednocześnie przebywać na terenie Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP jest ograniczona.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny!

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności