Ci mężczyźni oszukali 91-letnią seniorkę z Krakowa

Ci mężczyźni oszukali 91-letnią seniorkę z Krakowa

9 września br. policjanci z Krakowa udali się do dwóch miejscowości w powiecie płońskim. Po godzinie 6 rano na podstawie postanowienia krakowskiej prokuratury o zatrzymaniu i doprowadzeniu wskazanych osób funkcjonariusze weszli do wytypowanych lokali, gdzie zastali mężczyzn będących w ich zainteresowaniu. Zostali oni poinformowani o celu policyjnej wizyty a następnie zatrzymani. Jak się okazało mężczyźni w lipcu ubiegłego roku wykorzystując metodę ‘’na policjanta’’ oszukali 91-letnią seniorkę z Krakowa. Wówczas to w rozmowie telefonicznej została ona przekonana przez oszustów, że bierze udział w tajnej policyjnej akcji. Oszuści wmówili 91-latce, że jej środki na kontach bankowych są zagrożone i przekonali do przelania 19 tysięcy złotych na rzekomo bezpieczne konta. Dzięki temu jej pieniądze miały zostać zabezpieczone a po złapaniu przestępców miały wrócić na jej konto. Tak się jednak nie stało a słuch po fałszywych policjantach zaginął.

reklama


Policjanci przeanalizowali materiał zgromadzony w tej sprawie i ustalili ze to 32-latek i 28-latek z powiatu płońskiego stali za tym oszustwem. W trakcie przeszukania mieszkania młodszego z nich policjanci zabezpieczyli blisko 65 tysięcy złotych oraz pięć telefonów komórkowych. U drugiego z mężczyzn zabezpieczone zostały dodatkowe 2 aparaty telefoniczne. Obaj zatrzymani zostali przewiezieni do krakowskiej komendy skąd następnie trafili do policyjnego aresztu. Mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa za co grozi im 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo zastosowany został wobec nich policyjny dozór.

reklama


W zeszłym tygodniu na ternie Krakowa inni oszuści wykorzystujący metodę ‘’na policjanta’’ ponownie dali o sobie znać. Oszukana została m.in. 82-latka zamieszkująca w rejonie Zabłocia. Osoby podające się za funkcjonariuszy policji pod pozorem ochrony jej oszczędności w rozmowie telefonicznej nakłonili ją do wypłacenia 26 tysięcy złotych, które seniorka pozostawiła w … koszu na śmieci. Po odebraniu łupu nie nawiązali już kontaktu z pokrzywdzoną.


PAMIĘTAJMY !
– W przypadku gdy ktoś podaje się za członka rodziny, upewnijcie się, czy osoba, która dzwoni jest tą, za którą się podaje, a jeśli nie macie całkowitej pewności, kto do Was dzwoni, nie podejmujcie rozmowy i nie przekazujcie żadnych informacji o sobie.
– Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.
– Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy. Zachowaj czujność. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.
– W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy niezwłocznie powiadomić POLICJĘ dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Fot. Policja

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności