W szkołach ponadpodstawowych czekają jeszcze wolne miejsca

Po zakończeniu rekrutacji na rok szkolny 2020/2021 w szkołach ponadpodstawowych pojawiły się wolne miejsca. Łącznie 1240 – zarówno w liceach, jak i technikach i branżowych szkołach I stopnia. Uczniowie mogą się jeszcze starać o przyjęcie do niektórych grup rekrutacyjnych.

Wolne miejsca powstały m.in. dlatego, że uczniowie, którzy zakwalifikowali się na nie w podstawowym etapie rekrutacji (wyniki ogłoszono 12 sierpnia), ostatecznie nie potwierdzili woli podjęcia nauki. Kandydaci, którzy we wniosku rekrutacyjnym, wskazali więcej niż jeden wybór – tegoroczny rekordzista miał ich 186 – musieli najpóźniej do 18 sierpnia zdecydować się na jedną ze szkół, a właściwie grup rekrutacyjnych, co automatycznie oznaczało rezygnację z innych możliwości.

19 sierpnia szkolne komisje rekrutacyjne podały do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Dyrektorzy szkół mogli więc policzyć, ile zostało im wolnych miejsc, i przekazać tę informację do Kuratorium Oświaty w Krakowie. 20 sierpnia kuratorium przygotowało zbiorcze zestawienie dla województwa małopolskiego ze wskazaniem liczby miejsc i dostępnych profili klas (przedmiotów rozszerzonych, zawodów). Można się z nim zapoznać na stronie internetowej kuratorium.krakow.pl.

Szczegółowe informacje można znaleźć także w elektronicznym systemie Omikron, wspierającym rekrutację.

Przypominamy, że w tym roku – z powodu przesunięcia terminów egzaminów i rekrutacji, wywołanego epidemią – nie odbywa się nabór uzupełniający. Kandydaci, którzy nie zostali przyjęci w postępowaniu rekrutacyjnym, indywidualnie kontaktują się ze szkołami, w których są jeszcze miejsca. O przyjęciu kandydata decyduje dyrektor szkoły (podobnie jak to było w poprzednich latach – na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe).

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności