W dniach 24-28 sierpnia będą wykonywane bezpłatne badania mammograficzne w kierunku raka piersi

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy występujący u kobiet. Jak podają statystyki, w ciągu roku walczy z nim 18-19 tys. Polek. Aż 6 tys. pacjentek nie wychodzi z tej walki zwycięsko. Lekarze podkreślają, że najskuteczniejszą profilaktyką raka piersi jest badanie mammograficzne. Niestety, wciąż za mało kobiet się na nie decyduje.

Teraz takie badania będą mogły wykonać mieszkanki Krakowa, ponieważ w najbliższych dniach pod Centrum Handlowym Nowe Czyżyny przy ul. Medweckiego 2 zaparkuje mammobus, czyli mobilna pracownia mammograficzna. Badania przeprowadzi doświadczony personel medyczny LUX MED w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi (24.08 godz. 11-18, 25.08 godz. 10-17, 26.08 godz. 8-16, 27.08 godz. 11-18, 28.08 godz. 8-16).

Do kogo będą skierowane? Wykonać je będą mogły bezpłatnie panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy.

Warto przypomnieć, że mammografia, polegająca na wykonaniu zdjęć rentgenowskich każdej piersi, jest badaniem nieinwazyjnym, nie wymaga specjalnych przygotowań i trwa kilka minut. Jednocześnie pozwala wykryć guz we wczesnym okresie rozwoju, co przyśpiesza rozpoznanie choroby i rozpoczęcie leczenia. Eksperci przypominają, że badania mammograficzne powinny być wykonywane średnio co 2 lata lub co 12 miesięcy w przypadku wskazań genetycznych.

Przed skorzystaniem z badań wykonywanych pod krakowskim centrum handlowym wymagana jest wcześniejsza rejestracja pod tel. 58 666 24 44.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności