Święto Solidarności w Krakowie

W poniedziałek, 31 sierpnia mija 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności. W Krakowie zaplanowano okolicznościowe uroczystości.

31 sierpnia Kraków udekorowany zostanie flagami państwowymi. Flagi pojawią się na budynkach Urzędu Miasta Krakowa i miejskich jednostek organizacyjnych. Biało-czerwone będą maszty przed Magistratem. Z tej też okazji TAURON Arena Kraków, estakada tramwajowa Lipska-Wielicka, kładka o. Bernatka oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach będą podświetlone w barwach biało-czerwonych. Pojazdy komunikacji miejskiej wyjadą na ulice ozdobione biało-czerwonymi chorągiewkami.

W sobotę, 29 sierpnia o godz. 17.00 na scenie przed Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się główna uroczystość obchodów 40. rocznicy Podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności, połączona z wręczeniem Medali „Dziękujemy za wolność” oraz małym koncertem muzycznym a także wystawą grafik Leszka Sobockiego na temat logo Solidarności.

W poniedziałek, 31 sierpnia w południe zaplanowano uroczyste złożenie hołdu Ludziom Solidarności, pod tablicą „Nie oddamy Sierpnia” na Rynku Głównym. W wydarzeniu weźmie udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. O godz. 14.00 kwiaty zostaną złożone pod pomnikiem Solidarności w Nowej Hucie, a następnie ok. godz. 14.30 pod Tablicą „Nasza Droga do Wolności” przy Bramie Głównej Huty T. Sendzimira.

Także 31 sierpnia o godz. 17.30 w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się spotkanie z młodzieżą na temat 40. rocznicy Podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności. O godz. 19.00 w tym samym miejscu rozpocznie się koncert „Opera Nowohucka 2.0”.

Uwaga: W związku z pandemią COVID-19 plan obchodów 40-lecia Solidarności jest zredukowany, także przebieg uroczystości jest ograniczony zarówno pod względem ilości uczestników (imprezy mają charakter zamknięty) jak i przebiegu.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej sss.net.pl oraz na Facebooku.

Organizatorem krakowskich obchodów jest Stowarzyszenie Sieć Solidarności. Patronat honorowy nad obchodami objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności