W dniu 09.08.2020 r. (niedziela) na terenie Krakowa oraz okolicznych gmin (obsługiwanych przez linie aglomeracyjne) odbędzie się V Etap wyścigu kolarskiego 77. Tour de Pologne oraz wyścig Tour de Pologne Junior.
TRASA TOUR DE POLOGNE:
START HONOROWY – około godz. 14:10 / START OSTRY około godz. 14:15 : Zakopane – Kościelisko – Czarny Dunajec – Zawoja – Maków Podhalański – Lanckorona – Kalwaria Zebrzydowska – Przytkowice – Wielkie Drogi (wjazd na DK44 w rejonie przystanku „Wielkie Drogi Trzebol” ok. godz. 17:15 – 17:30) – DK44 w kier. Oświęcimia – Kossowa – Chrząstowice – Łączany – Rusocice – Czernichów – Kaszów – Liszki – Cholerzyn – Kryspinów – droga wojew. Nr 774 – wjazd do Krakowa: Olszanicka – Junacka – Królowej Jadwigi – al. Focha – al. 3 Maja – Piastowska (3 okrążenia wokół Błoń) – META.
TRASA TOUR DE POLOGNE JUNIOR:
W godz. ok. 15:15 – 17:15: START – al. Focha – al. 3 Maja – Piastowska – Królowej Jadwigi – al. Focha – META.
W związku z wyścigiem występować będą następujące utrudnienia w kursowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie:
- w godz. ok. 4:00 – 24:00 – wyłączenie z ruchu al. Focha i ul. Kałuży – zmiany dotyczą linii 109, 134, 152/352, 189, 192, 252, 502, 902;
- w godz. ok. 12:00 – 20:00/21:00 – wyłączenie z ruchu al. 3 Maja, ul. Piastowskiej i Królowej Jadwigi (od al. Focha do ul. Piastowskiej) – zmiany dotyczą linii 102, 134, 152/352, 159, 192, 252, 902. UWAGA! W tym czasie dostęp w rejon Woli Justowskiej będzie możliwy JEDYNIE poprzez dojazd tramwajem lub autobusem do pętli „Cichy Kącik” i przejście pieszo wzdłuż ul. Piastowskiej i Królowej Jadwigi do przystanku „Piastowska”;
- w godz. ok. 17:00 – 17:45 – chwilowe utrudnienia w związku z przejazdem wyścigu przez Wielkie Drogi, Jaśkowice, Brzezinkę i Brzeźnicę – może zajść konieczność wstrzymania kursu linii 223 realizowanego z Brzeźnicy Dworzec o godzinie 16:56;
- w godz. ok. 17:15 – 18:30 – chwilowe utrudnienia w związku z przejazdem wyścigu przez Rusocice, Czernichów, Kaszów, Liszki, Cholerzyn, Kryspinów i Budzyń – linie 209, 219, 229, 239, 249, 259, 269 będą czasowo wstrzymywane, linia 352 będzie funkcjonować według zasad podanych niżej. Prognozowane godziny przejazdu kolarzy przez poszczególne odcinki:
- Rusocice – Czernichów – ok. 17:30 – 18:00;
- Czernichów – Liszki – ok. 17:40 – 18:10;
- Cholerzyn – Kryspinów – ok. 17:55 – 18:20;
- Kryspinów – rondo w rejonie przystanku „Olszanica Bory” – ok. 18:00 – 18:30;
- w godz. ok. 17:40 – 18:40 – wyłączenie z ruchu na ul. Olszanickiej, Chełmskiej, Junackiej, Królowej Jadwigi ze względu na przejazd wyścigu – zmiany dotyczą linii 102, 134, 152/352, 192, 252. UWAGA! W tym czasie kursowanie komunikacji miejskiej na obszarze Woli Justowskiej, Chełmu i Olszanicy będzie CAŁKOWICIE WSTRZYMANE.
W związku z powyższym linie autobusowe będą kursować według następującego porządku:
- linia 102:
- do ok. godz. 12:00 oraz od ok. godz. 20:00/21:00 będzie kursować bez zmian;
- w godz. ok. 12:00 – 20:00/21:00 linia będzie podzielona i będzie kursować po trasach: Krowodrza Górka – Cichy Kącik oraz Bielany – Owcy-Orwicza (końcowy) / Piastowska (początkowy);
- w godz. ok. 17:40 – 18:40 kursy na odcinku Bielany – Słonecznikowa będą wstrzymane;
- linia 109 – przez cały dzień będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Bielany – Księcia Józefa – Kościuszki – Most Dębnicki – Konopnickiej – Os. Podwawelskie (powrót: Bułhaka – Monte Cassino – Konopnickiej);
- linia 134:
- do ok. godz. 12:00 oraz od ok. godz. 20:00/21:00 do końca kursów będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Cichy Kącik – Piastowska – Królowej Jadwigi – … – ZOO;
- w godz. ok. 12:00 – 20:00/21:00 będzie kursować po trasie czasowo skróconej: ZOO – Owcy-Orwicza (końcowy) / Piastowska (początkowy);
- w godz. ok. 17:40 – 18:40 kursowanie linii będzie wstrzymane;
- linia będzie kursować według specjalnego rozkładu jazdy (niezależnie od prognozy pogody): w godz. 10:00 – 18:00 co 15 minut, w pozostałych godzinach jak zwykle w niedzielę. Uwaga! Specjalny rozkład jazdy NIE będzie uwzględniać skrócenia trasy do przystanku Owcy-Orwicza / Piastowska oraz wstrzymania kursów na czas przejazdu wyścigu;
- linia 152/352:
- do ok. godz. 12:00 oraz od ok. 20:00/21:00 do końca kursów będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Plac Centralny im. R. Reagana – … – Piłsudskiego – al. Mickiewicza – Czarnowiejska – Nawojki – Piastowska – Królowej Jadwigi – … – Cmentarz Olszanica / Kryspinów;
- w godz. ok. 12:00 – 20:00/21:00 linia będzie podzielona i będzie kursować po trasach: Plac Centralny im. R. Reagana – … – Piłsudskiego – al. Mickiewicza – Czarnowiejska – Nawojki – Piastowska – Cichy Kącik oraz Cmentarz Olszanica / Kryspinów – Owcy-Orwicza (końcowy) / Piastowska (początkowy);
- w godz. ok. 17:40 – 18:40 kursy na odcinku Cmentarz Olszanica / Kryspinów – Słonecznikowa będą wstrzymane (w przypadku kursowania linii 352 autobusy mogą zostać wstrzymane już w Kryspinowie);
- linia 189 – przez cały dzień będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Czyżyny Dworzec – … – al. Mickiewicza – Czarnowiejska – Nawojki – Piastowska – Cichy Kącik;
- linia 192:
- do ok. godz. 11:00/12:00 oraz od ok. 20:00/21:00 do końca kursów będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Dworzec Główny Wschód – … – al. Mickiewicza – Czarnowiejska – Nawojki – Piastowska – Królowej Jadwigi – … – Chełm;
- w godz. ok. 11:00/12:00 – 20:00/21:00 będzie kursować po trasie czasowo skróconej: Chełm – Owcy-Orwicza (końcowy) / Piastowska (początkowy);
- w godz. ok. 17:40 – 18:40 kursowanie linii będzie wstrzymane;
- linia 252:
- do ok. godz. 12:00 oraz od ok. 20:00/21:00 do końca kursów będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Os. Podwawelskie – … – al. Krasińskiego – al. Mickiewicza – Czarnowiejska – Nawojki – Piastowska – Królowej Jadwigi – … – Kraków Airport;
- w godz. ok. 12:00 – 20:00/21:00 będzie kursować po kolejnej trasie czasowo zmienionej: Os. Podwawelskie – … – al. Krasińskiego – al. Mickiewicza – Czarnowiejska – Nawojki – Armii Krajowej – Balicka – Rząska – Szczyglice – Kraków Airport;
- linia 502 – przez cały dzień będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Aleja Przyjaźni – … – Piłsudskiego – al. Krasińskiego – Konopnickiej – Rondo Grunwaldzkie;
- linia 902 – w razie konieczności ostatnie kursy w nocy 08/09.08.2020 r. (sb/nd) oraz pierwsze kursy w nocy 09/10.08.2020 r. (nd/pn) mogą być kierowane na trasę czasowo zmienioną: Dworzec Główny Wschód – … – Piłsudskiego – al. Mickiewicza – Czarnowiejska – Nawojki – Piastowska – Królowej Jadwigi – … – Kraków Airport.
Na zmienionych odcinkach tras linie będą zatrzymywać się na wszystkich przystankach, z następującymi wyjątkami:
- linia 252 – na zmienionym odcinku trasy (przez Szczyglice) nie będzie zatrzymywać się na żadnym przystanku pośrednim na odcinku Mydlniki – Kraków Airport;
- linia 502 – na zmienionym odcinku trasy będzie zatrzymywać się tylko na przystankach „Jubilat” oraz „Rondo Grunwaldzkie” (końcowo-początkowy na ul. Konopnickiej, po zawróceniu na rondzie).
Przystanek początkowy „Cichy Kącik” będzie funkcjonować zarówno w stałej lokalizacji (na pętli – na ul. Igrców), jak również na ul. Chodowieckiego, po skręcie w lewo z ul. Igrców (autobusy będą wyjeżdżać z pętli ul. Chodowieckiego i Reymonta).
Rozkłady jazdy NIE zostaną zmienione (z wyjątkiem linii 134).
Informujemy, że podane wyżej godziny są orientacyjne. Zamknięcie i przywrócenie ruchu nastąpi na polecenie policji i innych służb nadzoru ruchu.
Bilety okresowe wykupione na powyższe linie zachowują ważność na trasach stałych i zmienionych.