Nowi mieszkańcy w krakowskim ZOO

Podczas wizyty w zoo warto odwiedzić dwa gatunki drapieżnych ssaków, które sprowadzono do ogrodu w czasie wakacji. Są to binturongi orientalne i mangustoliski afrykańskie.

Binturong orientalny jest przedstawicielem rodziny wiwerowatych. W naturze zamieszkuje lasy Azji południowej i południowo-wschodniej. Prowadzi nadrzewny tryb życia, jest aktywny głównie nocą. Posiada długi, chwytny ogon. Przebywa w niewielkich grupach rodzinnych. Po ciąży trwającej około 3 miesiące samica rodzi zwykle 2-3 młode. Binturongi są wszystkożerne. W skład ich diety wchodzą małe kręgowce, owady, jaja, pędy roślin i owoce.

Zwierzęta te przyjechały do Krakowa 9 lipca z węgierskiego ogrodu zoologicznego w Szeged. Zamieszkały w kompleksie wolier drapieżników w pobliżu nocnego pawilonu.

Mangustoliski afrykańskie to drapieżniki z rodziny mangustowatych, zamieszkujące tereny półpustynne, zarośla i łąki południowej Afryki. Żyją w grupach rodzinnych liczących kilkanaście osobników. Są aktywne w ciągu dnia. W skład ich menu wchodzą głównie drobne kręgowce i owady. Po ciąży trwającej około 2 miesiące na świat przychodzą zazwyczaj 2 młode.

Mangustoliski sprowadzono z czeskiego Zoo Dvur Kralove. Zwierzęta przyjechały 27 czerwca. Można je oglądać na wybiegu sąsiadującym z ekspozycją surykatek.

Fot. Zoo Kraków
Fot. Zoo Kraków
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności