Muzeum Podgórza zaprasza na finisaż wystawy pt. „Krakowskie drogi żelazne”

Już w najbliższą niedzielę, 23 sierpnia Muzeum Podgórza zaprasza na finisaż wystawy pt. „Krakowskie drogi żelazne”. W jego ramach odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie, a także spacer szlakiem kolei w Nowej Hucie.

Program finisażu:

 • godz. 11.00: „Kierunek: Nowa Huta, czyli koleją z Ruszczy do Wadowa” – spacer
  początek: ul. Za Górą (przy południowym wylocie tunelu drogowego Wadów-Ruszcza)
  prowadzenie: Dominik Lulewicz
  limit: do 16 osób
  Obowiązkowe jest zachowanie 2-metrowego dystansu między uczestnikami, a także zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki lub przyłbicy.


  Podjęta w 1949 r. budowa Nowej Huty – miasta i kombinatu nie byłaby możliwa bez gruntownego przeobrażenia krakowskiego węzła kolejowego, zwłaszcza, że miejsca wytypowane pod nowe inwestycje były pozbawione bezpośredniego dostępu do stalowych szlaków. W latach 1949-1955 nieocenione usługi, szczególnie przy budowie nowohuckich osiedli, oddała historyczna „kocmyrzówka”. Jednocześnie powstała 33-kilometrowa „wielka obwodowa”, czyli towarowa linia kolejowa Mydlniki-Nowa Huta-Podłęże, służąca dowozowi śląskiego węgla i radzieckiej rudy do kombinatu. Ze względów strategicznych poprowadzono ją poza strefą zabudowy miejskiej, a między wsiami Wadów i Ruszcza powstała wielka stacja rozrządowa połączona z systemem wewnętrznych kolei huty. Wraz ze stacją powstały: labirynt torowisk, „mroczny” tunel drogowy, socrealistyczne zabudowania mieszkalne i biurowe, monumentalna wieża wodna i aż dwa przystanki osobowe. Jak to dziś wygląda i funkcjonuje dowiemy się w trakcie spaceru.

  Obowiązuje rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 1, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl. Koszt: 10 zł.
   
 • godz. 15.00: „Krakowskie drogi żelazne” – oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej w Muzeum Podgórza
  prowadzenie: Dominik Lulewicz
  limit miejsc: 9
  Organizatorzy proszą o zabranie maseczek.


  Obowiązuje rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 1, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl. Oprowadzanie w cenie biletu wstępu na wystawę.

O wystawie:

Na wystawie w Muzeum Podgórza przy ul. Limanowskiego 51 można poznać nieznaną historię kolei, unikatowe dokumenty, projektu, fotografie obiektów i taboru. Więcej informacji na stronie internetowej muzeumkrakowa.pl.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności