Muzeum Krakowa zaprasza do Rydlówki na wyjątkowy koncert

Muzeum Krakowa zaprasza do Rydlówki na wyjątkowy koncert pieśni letnich, ballad i romansów. Wydarzenie odbędzie się już w sobotę, 22 sierpnia, o godz. 16.30.

Muzyczność „Wesela”  Stanisława Wyspiańskiego to nie tylko wesołe dźwięki ludowej kapeli weselnej. Każda postać tego dramatu mówi w szczególnym dla siebie rytmie i melodii. Muzyka języka współistnieje z sensami i znaczeniami, które są przekazywane przez słowa i zdania. To muzyka języka komunikuje emocje i nastroje postaci. 

Fascynacja kompozycją słów i ciszy w dramatach Wyspiańskiego stoi u źródła pomysłu na cykl muzyczno-edukacyjny „Przenikanie” w Rydlówce. W ścisłej współpracy z muzykami, pasjonatami kultury muzycznej i tradycyjnej (Damianem Borowcem, Katarzyną Chodoń, Natalią i Piotrem Wawrzkiewiczami), muzealnicy stworzyli program, którego celem jest przyjrzenie się, a może nawet bardziej wsłuchanie się w muzykę, która tworzyła dźwiękowy krajobraz Małopolski przełomu XIX i XX wieku. Chcą odkryć przed odbiorcami cyklu teatralny, pamięciowy i wspólnotowy potencjał muzyki oraz sprawić, by dzięki kontaktowi z nią zacząć lepiej słyszeć teatr, także ten rozgrywający się tu i teraz, przed naszymi oczyma i uszami.

Na cykl złoży się pięć wydarzeń, z których każde w nieco inny sposób naświetli związki różnych tradycji muzycznych. Zaprezentowane zostaną pieśni letnie, walce, romanse, ballady, krakowiaki, pieśni patriotyczne, kolędy i pastorałki – opowieści o uczuciach, nastrojach, marzeniach, tęsknotach, dążeniach, tajemnicach, zabawach, obyczajach i wierzeniach. Będzie to próba połączenia sztuki popularej z klasyczną, ludową i mieszczańską, dawną i współczesną, teatralną z muzyczną. 

Ze względu na sytuację pandemiczną i sanitarne obostrzenia, na koncerty, debatę i wspólne muzykowanie muzealnicy zapraszają na dziedziniec Rydlówki, do jej wnętrza, a także do przestrzeni wirtualnej.  

„Przenikanie: pieśni letnie, ballady, romanse”

Koncert fortepianowy muzyki krakowskiej, rzeszowskiej i łemkowskiej, poszerzonej o improwizację jazzową, w wykonaniu Damiana Borowca. Obowiązkowa rezerwacja miejsc pod adresem e-mail: info@muzeumkrakowa.pl. Bilety w cenie 5 zł od osoby.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności