Miasto wróciło do pomysłu sprzed lat. Wybudują salę koncertową

Sala koncertowa z widownią na 1000 miejsc, aula na 300 osób, 3 wielofunkcyjne sale prób, garderoby i przestrzeń dla VIP-ów – tak według założeń funkcjonalno-użytkowych, ma wyglądać Krakowskie Centrum Muzyki, które powstanie w Krakowie przy ul. Piastowskiej 20. 7 sierpnia miasto poinformowało, że w przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony międzynarodowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny na wykonanie koncepcji budynku oraz zagospodarowanie terenu.

Miasto wróciło do pomysłu sprzed lat i chce zbudować nowoczesną i spełniającą współczesne standardy salę koncertową na części blisko trzyhektarowej działki, przejętej w kwietniu od Fundacji dla realizacji siedziby Capella Cracoviensis w Cichym Kąciku. – Temat budowy Centrum Muzyki zaczął się przed laty, gdy prof. Stanisław Gałoński z Fundacji chciał wybudować taki obiekt za pieniądze składkowe. To się nie udało. Była też uchwała Rady Miasta Krakowa i koncepcja budowy Centrum Muzyki wespół z Urzędem Marszałkowskim, ale w porozumieniu z panem marszałkiem wycofaliśmy się z tego. Teraz przystępujemy do realizacji inwestycji, bo nacisk ze strony środowisk twórczych, aby wybudować w Krakowie isalę koncertową z prawdziwego zdarzenia jest duży – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Idea budowy Krakowskiego Centrum Muzyki zakłada powstanie kompleksu, w którym zostaną wykorzystane najlepsze światowe rozwiązania urbanistyczne, architektoniczne, akustyczne i funkcjonalne. Sala koncertowa ma być rzeczywistym sercem muzycznego Krakowa, miejscem działalności artystycznej i programowej najważniejszych krakowskich zespołów muzycznych, ale także centrum edukacji muzycznej i artystycznej. Miastu zależy, by obiekt pozostawał w harmonii z otaczającą go zielenią – kontekstem są Błonia, kopiec Kościuszki, park Jordana, osie widokowe na Stare Miasto i Wawel.

W budynku, oprócz sali koncertowej ze sceną dla 120 osób i balkonem mieszczącym 80-osobowy chór, winny się znaleźć: aula, hol artystów sąsiadujący ze sceną sali koncertowej, 3 wielofunkcyjne studia, a także przestrzeń na biura, garderoby i pokój VIP. Na co najmniej 600 m kw. miałoby być ulokowane międzynarodowe przedszkole artystyczne i kreatywna przestrzeń publiczna. Zadaniem pracowni biorących udział w konkursie będzie także zaprojektowanie zieleni i elementów małej architektury, a także parkingu na minimum 250 miejsc.

Konkurs zostanie ogłoszony we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich, a z ramienia miasta będzie za niego odpowiadała Agencja Rozwoju Miasta Krakowa sp. z o.o. Będzie dwuetapowy – na jego podstawie zostanie wykonana dokumentacja projektowa, stanowiąca podstawę do realizacji inwestycji. Szczegółowe warunki stawiane pracowniom, które zgłoszą się do konkursu, dokładne terminy, honoraria dla zwycięzców i przewidywany budżet na realizację zadania poznamy w przyszłym tygodniu – gdy nastąpi publikacja ogłoszenia o konkursie w „Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej” oraz na stronie internetowej organizatora i współorganizatora. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi jeszcze w tym roku.

– Na początku przyszłego roku chcielibyśmy ze zwycięzcą konkursu zawrzeć umowę na wykonanie projektu budowlanego, na podstawie którego zostanie ogłoszony przetarg na realizację zadania. Przystępujemy do prac szybko i dynamicznie, bo chcielibyśmy, aby obiekt pomyślany jako siedziba miejskich instytucji kultury powstał w 2023 r. – mówi Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju i dodaje, że miejsce to pod względem akustycznym ma spełniać wszystkie najwyższe standardy, aby mogły w nim występować najlepsze orkiestry na świecie.

Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego mówi, że Krakowskie Centrum Muzyki będzie nie tylko siedzibą Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii, ale także miejscem wykorzystywanym przez inne podmioty twórcze, organizacje pozarządowe, artystów i jako przestrzeń prezentacji festiwali, takich jak Opera Rara, Muzyka w Starym Krakowie czy Festiwal Sacrum Profanum. – Chcemy, żeby to miejsce na co dzień żyło muzyką. Na scenie koncertowej prezentowane będą nie tylko formy muzyczne, ale także muzyczno-taneczne: opery, operetki, musicale. Planujemy także, by była tam obecna edukacja kulturowa, dlatego myślimy o ulokowaniu przedszkola artystycznego – mówi dyrektor Olesiak.

Przypomnijmy, Kraków wycofał się z realizacji Centrum Muzyki, które razem z Urzędem Marszałkowskim miał budować na Grzegórzkach. Władze miasta uznały, że nie mogą partycypować w finansowaniu tej inwestycji ze względu na nieprawidłowości związane z konkursem na zaprojektowanie i nadzór autorski. Niezależnie od tej decyzji, zgodnie z wcześniejszymi planami, Kraków zrealizuje zapowiadany tam park Skrzatów.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności