Łotysz z fałszywym paszportem zatrzymany na lotnisku

W środę w Kraków Airport strażnicy graniczni zatrzymali 43-letniego obywatela Łotwy. Cudzoziemiec przyleciał do Krakowa z Dublina. Dokument, który przedstawił do kontroli obcokrajowiec, figurował w bazach danych jako utracony.

Już na pierwszy rzut oka dokument, który przedstawił do kontroli obywatel Łotwy wzbudził podejrzenie u kontrolera z Placówki SG w Krakowie – Balicach. Przypuszczenia strażnika granicznego potwierdziły sprawdzenia w dostępnych bazach danych. Okazało się, że paszport którym posłużył się 43-latek figuruje jako utracony w bazach SIS oraz INTERPOLU.

Dalsze analizy dokumentu potwierdziły, iż strona personalizacyjna wraz wizerunkiem posiadacza paszportu została sfałszowana. W toku czynności sprawdzających ustalono,  iż dokument podróży przedstawiony do kontroli przez Łotysza został zagubiony pod koniec czerwca br. przez młodszego o 5 lat rodaka cudzoziemca.

Cudzoziemiec wraz z trefnym dokumentem został zatrzymany. Tożsamość i obywatelstwo obcokrajowca potwierdzone zostały w Ambasadzie Republiki Łotewskiej w Warszawie. Cudzoziemiec w momencie kontroli nie był poszukiwany.

43-latek, w związku z przekroczeniem granicy państwowej wbrew przepisom oraz posłużeniem się przerobionym dokumentem, usłyszał zarzuty karne.  Przyznał się do popełnionego czynu. Materiały przesłano do prokuratury.

Po zakończeniu czynności służbowych zatrzymany obywatel Łotwy został zwolniony.

Fot. PSG
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności