Krakowscy maturzyści wśród najlepszych w Polsce. Najlepsi uczniowie mogą starać się o nagrody i stypendia

Egzaminy maturalne w Krakowie zdawało w tym roku niemal 8 tys. maturzystów. Ogromny wysiłek uczniów i ich nauczycieli związany z przygotowaniem do matur, pomimo pandemii i nauczania zdalnego przyniósł efekty. Krakowscy maturzyści osiągnęli jeden z najlepszych wyników Polsce – mówi Anna Korfel-Jasińska, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa i jak podkreśla, maturzyści z Krakowa szczególnie dobre rezultaty osiągnęli na egzaminach z języków obcych.

Egzamin z języka angielskiego zdawali średnio na 80 proc. To wynik o 8 proc. wyższy niż średni wynik w Małopolsce (72 proc.) i aż o 14 proc. wyższy niż średni wynik w kraju (56 proc.). Wysokie są również wyniki krakowskich maturzystów, jeśli chodzi o „królową nauk”, czyli matematykę. Średni rezultat w Krakowie to 61 proc., w porównaniu do 55 proc. w Małopolsce i 52 proc. w Polsce. Maturzyści z Krakowa osiągnęli także wyższe wyniki niż ich rówieśnicy z innych części województwa i kraju na egzaminie z języka polskiego. Średni wynik w Krakowie wyniósł 55 proc., podczas gdy w Małopolsce było to 53 proc., a w całym kraju – 52 proc.

Jak przedstawia się zdawalność tegorocznych matur? Egzaminu maturalnego nie zdał co czwarty maturzysta – zdawalność w skali kraju wyniosła 74 proc., a w Małopolsce – 77,8 proc. W Krakowie jednak matury zdało aż 82 proc. uczniów i jest to najwyższa zdawalność w całym województwie!

Warto przypomnieć, że najbardziej uzdolnieni uczniowie z Krakowa mogą starać się o nagrody i  stypendia przyznawane w ramach Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów. Wśród nich jest nagroda „Matura 100%” w wysokości aż 10 tys. zł, która może trafić do maturzystów zdających egzaminy maturalne z najwyższym możliwym do osiągnięcia rezultatem, czyli 100%.

Więcej na temat Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów można znaleźć tutaj. Dodatkowe informacje o wynikach egzaminu maturalnego w 2020 r. są dostępne na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie: www.oke.krakow.pl.

Info UMK

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności