Kolejna niedziela z zabytkowym taborem

W niedzielę, 9 sierpnia mieszkańców Krakowa i turystów MPK SA w Krakowie zaprasza do zwiedzania miasta i podróży historycznymi tramwajami z kolekcji przewoźnika. Tym razem na Krakowskiej Linii Muzealnej nr 0 z przystanku Dajwór do Cichego Kącika będzie kursować skład z Sanoka SN2 (87) + PN2 (530).

Odjazdy z przystanku Dajwór zostały zaplanowane na godzinę 10.55, 12.55, 14.55 i 16.55, a z Cichego Kącika o 11.55, 13.55, 15.55 i 17.55.

Wagony typu SN2 wyprodukowane w Sanoku dostarczono do Krakowa w 1939 roku. Składały się z jednego przedziału pasażerskiego, w którym drewniane siedzenia ułożone zostały wzdłuż i w poprzek ścian. Jako pierwsze w Krakowie były wyposażone w ogrzewane wnętrza. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych przeszły liczne modernizacje obejmujące zwłaszcza zmiany wnętrza pojazdu. Wagony służyły do 1976 rok. Wagon nr 87 został wyremontowany i oddany do ruchu w 1991 roku i był pierwszym krakowskim zabytkowym tramwajem, który rozpoczął zbiór kolekcji MPK.

Natomiast tramwaje typu PN2 również zostały wyprodukowane na przełomie 1938 i 1939 roku w Galicyjskim Towarzystwie Budowy Wagonów i Maszyn w Sanoku. Jak wskazuje oznaczenie, były drugą serią przyczep normalnotorowych, czyli przeznaczonych do ruchu po używanym do dzisiaj w Krakowie rozstawie szyn. Ich zakup przez miasto Kraków był podyktowany bardzo szybkim rozwojem sieci tramwajowej i lawinowym napływie pasażerów. Ostatnie przyczepy zjechały z linii w 1975 roku. Ze względu na miejsce ich pochodzenia, tramwaje zyskały potoczne miano „Sanoków”. „Sanoki”, chociaż nie stanowiły nigdy najliczniejszej grupy tramwajów krakowskiego przewoźnika, były bardzo rozpoznawalne na tle eksploatowanego wówczas taboru i były chwalone przez obsługę i pasażerów, zdecydowanie bardziej od wagonów produkowanych tuż po wojnie.

W zabytkowych tramwajach obowiązuje aktualna taryfa biletowa (w tym roku nie będzie możliwość zakupu biletu u osób z obsługi linii). Pasażerowie mają obowiązek posiadania maseczek. Podobnie jak w innych pojazdach także na Krakowskiej Linii Muzealnej jest limit osób, które jednocześnie mogą podróżować (obecnie wynosi on 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc). Dokładna informacja o liczbie osób, które będą mogły jednocześnie podróżować, została umieszczona przy drzwiach wewnątrz pojazdów. Zabytkowe tramwaje będą także dezynfekowane, w tym szczególnie te elementy, których dotykają pasażerowie.

Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.

Krakowska Linia Muzealna jest częścią kampanii informacyjno-społecznej „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”, która trwa już od 30 maja. W ramach działań realizowanych w czasie akcji Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowego zapraszają do ponownego odkrywania piękna naszego miasta oraz spacerowania śladem tematycznych tras, które można znaleźć na stronie Krakow.Travel. Linia będzie zatrzymywać się w pobliżu muzeów, które są partnerami kampanii i specjalnie na ten cel przygotowały specjalne oferty dla krakowianek i krakowian. Szczegóły na temat kampanii można znaleźć na stronie www.badzturysta.pl. Zachęcamy także do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć oraz materiałów video z podróży zabytkowymi tramwajami oraz dodawania hashtagów #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także oznaczania profili MPK S.A. w Krakowie i kampanii (Facebook: Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków; Instagram: @BadzTurysta).

Fot. MPK

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności