Zdobądź Odznakę Przyjaciela Krakowa. Zapraszamy na spacery z przewodnikami

Zdobądź Odznakę Przyjaciela Krakowa. Zapraszamy na spacery z przewodnikami

Koło Grodzkie PTTK w Krakowie „odmraża” akcję „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Na najbliższe dwa miesiące zaplanowano zrealizować te spacery i odwiedzić te muzea, których nie udało się odbyć w drugiej połowie marca z powodu epidemii koronawirusa. Pierwsze zaległe spacery z przewodnikami po Krakowie już w najbliższą niedzielę, 2 sierpnia.

reklama

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie, a dla tras z ograniczoną liczbą miejsc należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną „miejscówkę”. Miejscówki oraz dzienniczki do zdobywania odznaki są do nabycia w Kole Grodzkim PTTK. Udział w spacerach jest bezpłatny.

reklama

Z uwagi na aktualną sytuację, w celu zapewnienia odpowiedniej obsady przewodnickiej (zapewnienia małych grup), zachęcamy do wcześniejszego zgłoszenia zamiaru udziału w wybranych trasach za pośrednictwem formularza online.

W niedzielę, 2 sierpnia można będzie wziąć udział w dwóch trasach (obie dla każdego stopnia odznaki):

„Kraków podczas II wojny światowej”

Na szlaku pamięci narodowej związanej z okresem II wojny światowej znajduje się kilka miejsc bardzo ważnych dla mieszkańców Krakowa i turystów. To m.in. gmach Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Więzienie św. Michała. Podczas spaceru poznamy także inne.

Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

„Miasto Kazimierz pod Krakowem”

Pełne uroku miasto Kazimierz, nazwane na cześć swego założyciela i dobrodzieja Kazimierza Wielkiego. Powstało w 1335 r. i miało powierzchnię ok. 45 ha, rynek (obecny plac Wolnica), oraz mury z czterema bramami. Jego historia nierozerwalnie związana jest z dziejami krakowskich żydów. Dzielnica żydowska na Kazimierzu kształtowała się przez kilkadziesiąt lat – poczynając od terenów w okolicach Starej Synagogi. Wybuch II wojny światowej zastał w Krakowie ok. 64 tys. ludzi narodowości żydowskiej. Ich celowa eksterminacja prowadzona przez Niemców spowodowała masowe wysiedlenia, utworzenie getta w Podgórzu i wywózki do obozów masowej zagłady (Treblinka, Bełżec, Majdanek, Oświęcim. Wojnę przeżyło w Krakowie ok. 2000-3000 tys. żydów, w tym ok. 1000 żydów ocalałych dzięki fabryce Schindlera. Dzisiaj jedyną czynną synagogą w Krakowie jest bożnica Rhemu. Przy niej znajduje się najstarszy zachowany cmentarz, założony ok. 1533 r., zwany cmentarzem rabinów.

Spotkanie o godz. 10.00 na placu Wolnica.

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Oddział Krakowski PTTK – KOŁO GRODZKIE, przy współpracy z Miastem Kraków (partner akcji), Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Krakowa, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły. Portal Magiczny Kraków sprawuje patronat medialny.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności