Zamek Królewski na Wawelu udostępni nową trasę

Zamek Królewski na Wawelu udostępni nową trasę

Po raz pierwszy niedostępny dotychczas rezerwat archeologiczno-architektoniczny będzie można zwiedzić w ramach trasy plenerowej „Ogrody, Dziedzińce, kościół św. Gereona”.

Trasa zaczyna się na wystawie „Wawel Zaginiony” i prowadzi kolejno przez Dziedziniec zwany Batorego, rezerwat archeologiczno-architektoniczny kościoła św. Gereona i kościoła św. Marii Egipcjanki, Dziedziniec Arkadowy, Sień zwaną Tatarską, północne stoki Zamku oraz Ogrody Królewskie.

Rzadko udostępniane, pełne zagadek i pytań, a przede wszystkim jedne z najpiękniejszych miejsc wzgórza wawelskiego będą otwarte od 30 lipca. Wyjątkowe dwa miejsca: Dziedziniec Batorego oraz rezerwat archeologiczno-architektoniczny pozwalają na podróż przez dzieje Wawelu, od splendoru średniowiecznego grodu królewskiego XI wieku aż po okres międzywojennej odnowy Zamku. Na dziedzińczyk, którego nazwa pochodzi od położonej obok kaplicy grobowej Stefana Batorego, wiedzie przejście w murze tuż za bramą zw. Berrecciego.

Ta niewielka przestrzeń jest położona pomiędzy zachodnim skrzydłem zamku a prezbiterium katedry, z którym łączy się renesansową przewiązką. Z dziedzińczyka roztacza się jeden z bardziej malowniczych widoków na krakowskie Planty. Sam kościół św. Gereona to tak naprawdę dwie świątynie. Pierwsza, z 2 poł. XI wieku, zbudowana z wapienia, to kaplica książęca z kryptą, wzorowana na najlepszych realizacjach architektonicznych ówczesnej Europy. Druga, z wieku XIV, zbudowana z cegły to kaplica św. Marii Egipcjanki.

Zwiedzanie możliwe będzie w dni bezdeszczowe z przewodnikiem. Grupa zwiedzających może liczyć 9 osób. Cena: 25 zł bilet normalny, 15 zł bilet ulgowy.

Sprzedaż w kasach: Centrum Promocji i Informacji oraz brama Herbowa; przerwa sanitarna: 12.15-12.45.
Więcej informacji dostępnych na tej stronie

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności