W Nowej Hucie powstanie mural. Dzieło opowie symbolicznie o historii dzielnicy

Na osiedlu Willowym w krakowskiej Nowej Hucie w najbliższych dniach powstanie mural, który odmieni zaniedbany dotychczas fragment tej części miasta. Dzieło opowie symbolicznie o historii dzielnicy, od jej powstania po czasy teraźniejsze.

Organizatorem akcji jest Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A., której siedziba znajduje się właśnie na osiedlu Willowym. Organizatorzy chcą nie tylko tworzyć nową przestrzeń inwestycji i rekreacji, ale zadbać też o już istniejące miejsca. Akcja wpisuje się również w obchody 70-lecia Nowej Huty stanowiąc niejako ich pokłosie. Mural pojawi się na garażach i dzięki współpracy z TAURON Polska Energia S.A. na budynku stacji trafo. Do tej pory obiekty te były jedynie „ozdabiane” przez wandali

Przeszłość – współczesność – przyszłość Nowej Huty

Zaprojektowany przez Dariusza Milczarka mural pod tytułem „Przeszłość – współczesność
– przyszłość Nowej Huty” składać się będzie z trzech części, które w symboliczny sposób pokażą zmiany, jakie zachodzą w tej części Krakowa.

Pierwszy fragment zobrazuje to miejsce jako miasto-maszynę. Jak deklaruje autor: „Dzięki zastosowaniu kolorystyki zdominowanej zieleniami, błękitami oraz fioletami będzie to jednak przestrzeń o przyjaznej i ekologicznej aurze”. Ten fragment muralu będzie też nawiązywać formalnie oraz kolorystycznie do kompozycji, którą Dariusz Milczarek stworzył na nowohuckim osiedlu Złotej Jesieni w 2017 roku.

Kolejnym elementem muralu będzie umowna scena przedstawiającą obalenie pomnika Lenina. Symbol ten  będzie też przejściem w kierunku teraźniejszej Nowej Huty, która coraz mniej kojarzy się nam jedynie z szarością infrastruktury. Druga część dzieła pokaże dzielnicę miasta podlegającą nieustannej rewitalizacji, coraz bardziej zieloną i nowoczesną oraz chętnie odwiedzaną przez turystów i przyjazną dla mieszkańców.

Ostatnia, trzecia część muralu, to optymistyczne spojrzenie małego dziecka w przyszłość. Chłopiec zdejmuje to, co było i jest, jak zasłonę, odkrywając fragment tego, co przed nim. Z tym także jest związany nasz konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, który wczoraj ogłosiliśmy. Zachęcamy do udziału.

Teraz mural, wkrótce piknik sąsiedzki

Projekt przygotowania muralu przewidywał też organizację spotkania sąsiedzkiego dla mieszkańców osiedla Willowego. Niestety, obecna sytuacja epidemiczna zmusiła nas do zmiany planów. Zaplanowany piknik odbędzie się, ale w późniejszym terminie. Jednocześnie apelujemy do wszystkich mieszkańców osiedla Willowego, by w czasie tworzenia muralu nie gromadzili się w jego okolicy.

To dopiero początek zmian w Nowej Hucie!

Mural to też zapowiedź kolejnych zmian w Nowej Hucie. Przypomnijmy, że w najbliższych tygodniach – w ramach projektu KNHP – rusza przebudowa otoczenia największego zbiornika wodnego w Przylasku Rusieckim, gdzie docelowo ma się znaleźć wielka strefa rekreacji, w tym plaża, pomosty, ścieżki spacerowe i nowa zieleń. Teren zostanie też uporządkowany. Wartość tego projektu to prawie 20 mln zł, z czego ponad 5 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Materiały prasowe

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności