W weekend odbędą się kolejne darmowe spacery po Krakowie z przewodnikami

W  weekend odbędą się kolejne darmowe spacery po Krakowie z przewodnikami

W najbliższy weekend odbędą się kolejne spacery po Krakowie z przewodnikami z Koła Grodzkiego PTTK. Warto przypomnieć, że to już 48. edycja akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”, która niezmiennie od lat cieszy się zainteresowaniem krakowian, chcących poznawać swoje miasto i przy okazji zdobywać wyróżnienia dla największych miłośników podwawelskiego grodu.

reklama

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie, a dla tras z ograniczoną liczbą miejsc należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną „miejscówkę”. Miejscówki oraz dzienniczki do zdobywania odznaki są do nabycia w Kole Grodzkim PTTK. Dzięki wsparciu ze strony Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa udział w spacerach jest bezpłatny.

reklama

Sobota, 7 marca

Można wybrać jedną z dwóch przygotowanych tras:

  • „Kościół i klasztor oo. Paulinów na Skałce” – dla odznaki brązowej-

Na Skałce leżała najstarsza osada na Kazimierzu, skupiona wokół romańskiej rotundy pod wezwaniem św. Michała, zbudowanej około połowy XI w. Wielowiekowa tradycja sprawiła, że kościół na Skałce kojarzony jest od zawsze z męczeńską śmiercią biskupa Stanisława. Dzisiejszy kościół na Skałce jest trzecim z kolei, wzniesionym w latach 1733–1751 przez Zakon Paulinów. W roku 1792 zbudowano pod kościołem kryptę kryjącą groby zakonników oraz Jana Długosza, która obecnie nazywana jest Kryptą Zasłużonych. Pochowano w niej wybitnych Polaków zasłużonych dla rozwoju polskiej kultury i nauki.

Spotkanie o godz. 9.00 przed kościołem, ul. Skałeczna.

  • „Krakowski Szlak Solidarności” – dla odznaki srebrnej

Strajkowe lato 1980 roku doprowadziło do powstania masowego ruchu „Solidarności”, który w krótkim czasie ogarnął cały kraj ze wszystkimi jego problemami i niesprawiedliwościami, oraz nadziejami na zmianę. Dziś coraz trudniej kolejnym pokoleniom wyobrazić sobie i w pełni zrozumieć skalę tego zjawiska i jego siłę, tym bardziej, że wydarzenia z lat 80. ubiegłego stulecia toną już powoli w mroku historii. W 2013 roku powstały małopolskie szlaki „Solidarności”, których wariant krakowski poznamy podczas tego spaceru.

Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

Niedziela, 8 marca

Do wyboru 2 trasy:

  • „Bulwarami Wiślanymi od Mostu Powstańców Śląskich do Klasztoru ss. Norbertanek” – dla odznaki srebrnej

Przebieg głównego koryta Wisły na obszarze Starego Miasta wielokrotnie zmieniano. Do XIII w. rzeka płynęła swym dzisiejszym korytem. Na krótko po lokacji miasta w 1257 roku celem przybliżenia rzeki do wytyczonego wówczas centrum miasta, postanowiono wybudować zaporę między Skałką a Dębnikami. Odcięte w ten sposób koryto zasilane było wodami rzeki Wilgi. Główny nurt Wisły natomiast skierowany został za Wawelem na wschód, wzdłuż dzisiejszych Plant Dietlowskich i dalej aleją Daszyńskiego. Minęło kilka wieków do czasu, gdy postanowiono przywrócić dawne koryto Wisły. Tak zwana wówczas „stara Wisła” została zakopana w latach 1878–1980, tworząc dzisiejsze Planty Dietlowskie i aleję Daszyńskiego. Umożliwiło to uregulowanie rzeki w jej współczesnym korycie i utworzenie bulwarów wiślanych. Oddanie do użytku stopnia wodnego Dąbie w 1961 roku podniosło lustro wody w centrum Krakowa, wzbogacając walory krajobrazowe rzeki i zwiększając atrakcyjność bulwarów. W 1991 r. bulwary wiślane Starego Miasta, Zwierzyńca, Podgórza i Dębnik administracyjnie podzielono na mniejsze odcinki i nadano im nazwy. Bulwary w kolejności zgodnie z biegiem rzeki to: na lewym brzegu: bulwar Rodła, bulwar Czerwieński, bulwar Inflancki, bulwar Kurlandzki; na prawym brzegu: bulwar Poleski, bulwar Wołyński, bulwar Podolski.

Spotkanie o godz. 10.00 przy moście Powstańców Śląskich od strony ul. Podgórskiej/Starowiślnej.

  • „Szlakiem słynnych Krakowianek” – dla odznaki złotej

Było ich wiele. Tworzyły i tworzą atmosferę tego szczególnego miasta. Postacie nietuzinkowe, wybitne, znane, oryginalne. Te dawniejsze jak Nawojka, Dziewczyna ze Sławkowskiej, Helena Modrzejewska, Siostry z Kossakówki czy bardziej współczesna jak Wisława Szymborska. Podczas spaceru poznamy ich historię i wpływ, jaki wywarły na nasze miasto.

Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

Także w niedzielę dla zdobywców odznaki z pawim piórem prof. dr hab. Andrzej Chwalba wygłosi wykład „Kraków w czasie PRL-u”. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przy ul. św. Jana 12, o godz. 10.30

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Koło Grodzkie Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Krakowa, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły. Tradycyjnie patronat medialny nad akcją sprawuje portal Magiczny Kraków.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej Koła Grodzkiego PTTK w Krakowie.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności