Za darmo! Poznaj Kraków na spacerach z przewodnikiem

Za darmo! Poznaj Kraków na spacerach z przewodnikiem

W nadchodzący weekend zapraszamy na kolejne spacery z przewodnikami po Krakowie w ramach 48. edycji akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”.

reklama

Sobota, 8 lutego:

 • dla oznaki srebrnej: „Kościół i klasztor ojców augustianów i sióstr augustianek”
  Budowa kościoła św. Katarzyny rozpoczęła się z fundacji Kazimierza Wielkiego w roku 1343. Z różnych przyczyn budowa ciągnęła się przez całe dziesięciolecia i faktycznie nigdy nie została zakończona. Mówiono nawet, że nad świątynią zaciążyła klątwa, jaką nałożył na króla biskup Bodzanta za rzekomo rozwiązły tryb życia króla. W 1378 roku konsekrowano prezbiterium, a korpus nawy głównej ukończono dopiero około 1400 roku.
  W ciągu wieków kataklizmy niszczyły kościół (powodzie, pożary, najazdy wojsk nieprzyjacielskich, trzęsienia ziemi). Mimo tylu katastrof w obecnych czasach kościół wraca do dawnej świetności, przy dużym współudziale zakonników, którzy kościołem opiekowali się przez całe stulecia. Kościół zachował swój szlachetny gotycki charakter i skromny wystrój wzbogacony późnorenesansowym nagrobkiem Spytka Jordana i barokowym ołtarzem.
  Spotkanie o godz. 12.00 przed kościołem, ul. Augustiańska 7.

Niedziela, 9 lutego:

 • dla odznaki brązowej: „Rynek Krakowski”
  Krakowski Rynek Główny jest jednym z największych i najpiękniejszych placów w Europie. Wytyczony podczas Wielkiej Lokacji Miasta w roku 1257, do dziś zachował swój średniowieczny kształt. Wielkość krakowskiego rynku to 4 ha, wymiary jego boków to 200 m na 200 m. Nie jest jednak idealnym kwadratem, gdyż kiedy Rynek wytyczano, trzeba było jego boki dostosować do istniejących już w okresie przed lokacyjnym budowli.
  Rynek od początku istnienia pełnił centrum życia politycznego, społecznego, handlowego i kulturalnego. Pierwsza połowa XIX w. stała się widownią masowego niszczenia zabytków kultury i sztuki w Krakowie. Na skutek wielkiego zubożenia miasta z powierzchni Rynku zniknęło bezpowrotnie wiele budowli. Dziś, po wielokrotnych „przeróbkach”, pełni rolę rynku reprezentacyjnego. Wokół niego rozciągają się urocze stare krakowskie kamienice, onegdaj należące do mieszczan krakowskich, a także zabytkowe pałace, sławne ze względu na ich dawnych właścicieli i wydarzenia historyczne z nimi związane.
  Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.
 • dla odznaki złotej: „Klęski i żywioły w dawnym Krakowie”
  Żywioły – nieokiełznane dzieła natury, nad którymi nawet w dzisiejszych czasach ciężko jest człowiekowi zapanować. A jak to było w danym Krakowie? Miasto było drewniane, więc największy postrach budził ogień i pożar. Woda też nie zawsze była łaskawa. Powodzie, podtopienia. Każda klęska zostawiła swoje ślady, pamiątki w Krakowie, które mijamy często nieświadomie podczas codziennych wędrówek po naszym mieście.
  Spotkanie o godz. 9.30 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.
 • dla odznaki z pawim piórem: „Rynek Główny przez wieki”
  Wykład dr. hab. Waldemara Komorowskiego.
  Spotkanie o godz. 10.30 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, ul. św. Jana 12.

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Oddział Krakowski PTTK – KOŁO GRODZKIE, przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Krakowa, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły.

reklama

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie, a dla tras z ograniczoną liczbą miejsc należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną „miejscówkę”. Miejscówki oraz dzienniczki do zdobywania odznaki są do nabycia w siedzibie Koła Grodzkiego PTTK.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej koła kologrodzkie.pl.

Chcesz być na bieżąco z tym co się dzieje w Krakowie? Polub CowKrakowie.pl na Facebooku

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności