Nowe metody leczenia depresji

W najbliższą niedzielę, 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją.Z tej okazji będzie można skorzystać z bezpłatnych wideokonsultacji online prowadzonych przez ekspertów zajmujących się wsparciem psychologicznym na nowatorskiej platformie internetowej.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest jedną z najczęstszych przyczyn niezdolności do pracy oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Według prognoz w ciągu najbliższej dekady depresja stanie się najczęściej występującą chorobą cywilizacyjną. 

W Polsce na depresję choruje ponad 1,5 miliona osób czyli niemal 5% polskiego społeczeństwa. W tej liczbie aż 1 mln stanowią kobiety. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2018 roku depresja to choroba, która jest najczęstszą przyczyną samobójstw. WHO alarmuje, że do 2030 roku depresja odbierze prymat pierwszeństwa chorobom onkologicznym i układu krążenia. Mimo tego, że w 2016 roku w Polsce powstał ministerialny Program Zapobiegania Depresji – to wciąż możliwości uzyskania pomocy w ramach NFZ są nikłe. W województwie małopolskim dorośli pacjenci na wizytę w poradni psychologicznej w ramach NFZ muszą czekać ponad 33 dni.

Wbrew obiegowym opiniom jest to ciężkie schorzenie, które wymaga zwykle nie tylko profesjonalnej pomocy terapeutycznej, ale również i psychiatrycznej. Poza psychoterapią, chorzy w pewnych okresach leczenia powinni przyjmować przepisane przez lekarza psychiatrę środki farmakologiczne wpierające leczenie. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej diagnozy. Jednak korzystanie z fachowej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej nie zawsze jest proste i możliwe.

Jedną z najważniejszych barier w sięganiu po pomoc psychologiczną jest wstyd i strach. Lęk przed stygmatyzacją skutecznie utrudnia walkę z chorobą. W rezultacie wiele osób rezygnuje z pomocy medycznej i cierpi latami, a wraz z nim często cierpią także ich najbliżsi. Dużym ograniczeniem jest także brak dostępu do specjalistów, w niektórych województwach na wizytę finansowaną z NFZ trzeba czekać nawet do 9 miesięcy. W województwie wielkopolskim taka pomoc jest w ogóle niedostępna, a przecież nie wszystkich jest stać na prywatne leczenie. Trzecią najczęstszą przeszkodą w korzystaniu z pomocy terapeutów jest szybkie tempo życia i brak czasu, a w tradycyjnej terapii jest on po prostu konieczny.

Tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Psychoterapia przez Internet, czyli tzw. wideoterapia online. To rozwiązanie z powodzeniem stosowane jest w szczególnie w Stanach Zjednoczonych oraz rozwiniętych krajach Europy i Azji. Stopniowo zyskuje także na znaczeniu w Polsce.

Spotkanie ze specjalistą odbywa się na specjalnie przygotowanej do tego platformie i trwa tyle samo, co tradycyjna sposób sesja terapeutyczna. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest możliwość kontaktu ze specjalistą bez konieczności wychodzenia z domu czy biura. Dzięki szyfrowanym połączeniom pacjent ma gwarancje pełnej anonimowości.

Czy wideoterapia okaże się skuteczna w walce z depresją? Na wzrost popularności tej formy z pewnością mają wpływ nowy styl życia i nowy rodzaj konsumenta. Nowe pokolenia przyzwyczajone są do interakcji społecznych z użyciem nowoczesnych technologii. To dla nich już nie rewolucja, ale standard. W najgorszym wypadku ekspert po wizycie online będzie w stanie zdiagnozować wstępnie pacjenta i skierować go do dalszego leczenia do odpowiedniego specjalisty. Jednak w każdym przypadku taka rozmowa online może być początkiem leczenia i wychodzenia z zaklętego koła depresji. A  już samo to jest w wielu przypadkach po prostu bezcenne.

Bezpłatne konsultacje online

W niedzielę, 23 lutego z okazji Światowego Dnia Walki z Depresją na platformie Avigon.pl pełnić będą dyżur specjaliści psychoterapeuci. Zainteresowane osoby będą mogły skorzystać bezpłatnie z wideokonsultacji. Tego dnia będzie można porozmawiać z wybranym ekspertem zajmującym się profesjonalnym wsparciem psychologicznym.

Więcej informacje na stronie Avigon.pl.

Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności