Krakowskie obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika. Zapraszamy na wycieczki!

Urząd Miasta Krakowa wraz z Federacją Stowarzyszeń Przewodnickich zaprasza na tradycyjne spotkanie branży przewodnickiej z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego. Oficjalne krakowskie obchody święta odbędą się w piątek, 28 lutego w sali obrad Rady Miasta Krakowa.

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego na świecie obchodzony jest od 1990 roku, a w Krakowie środowiska przewodnickie oficjalnie obchodzą swoje święto od 1997 roku.

Tradycyjnie jak co roku – wyjątkiem był ubiegły rok z powodu jubileuszu 75-lecia Nowej Huty – obchody rozpoczną się spotkaniem osób z branży turystycznej w krakowskim magistracie. Podczas tegorocznej uroczystości uczestnicy spotkania będą mieli okazję wysłuchać wystąpień prof. Emila Orzechowskiego, prezesa Fundacji Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej oraz dr hab. Alicji Kędziory z Instytutu Kultury UJ pt. „Helena Jadwiga Opidówna z Krakowa – sławna córa narodu polskiego” – rzecz oczywiście o słynnej polskiej aktorce przełomu wieków: Helenie Modrzejewskiej. Następnie głos zabierze dr Katarzyna Płonka-Bałus, kurator Muzeum Książąt Czartoryskich, która wygłosi wykład „Przeszłość – Przyszłości. Muzeum Czartoryskich AD 2010”. Spotkanie w Sali obrad Rady Miasta Krakowa rozpocznie się w piątek, 28 lutego, o godz. 9.00.

Ponadto z okazji międzynarodowego święta przewodników turystycznych Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich organizuje cykl bezpłatnych wycieczek tematycznych dla krakowian.

Program wycieczek z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego

  • „Kraków Jana Pawła II” – wycieczka z okazji 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, najwybitniejszego biskupa Krakowa i Rzymu. To doskonała okazja, aby odwiedzić miejsca w Krakowie związane z papieżem Polakiem i poznać jego niezwykłość i ponadczasowość. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 16 lutego, godz. 10.00. Miejsce zbiórki: Wawel, przy pomniku Jana Pawła II przed katedrą. Udział po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym pod nr 12 422 09 04 w godz. 10.00–14.00 (oprócz niedziel) lub mailowym: biuro@przewodnicy.krakow.pl.

Wycieczkę przygotowało Stowarzyszenie Oświatowe „Zamek Królewski w Krakowie”.

  • „Modrzejewska – krakowianka, która podbiła Amerykę” –180. rocznica urodzin, 111. rocznica śmierci wybitnej polskiej aktorki. Przewodnicy zapraszają na spotkanie z tą wyjątkową kobietą i aktorką, największą interpretatorką dzieł Szekspira na scenie amerykańskiej. Uczestnicy wezmą udział w klimatycznym spacerze po jej Krakowie, za którym tęskniła, do którego wracała, odwiedzą także jej salon. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 16 lutego, godz. 10.00. Miejsce zbiórki: przed Pawilonem Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych. Udział w spacerze bez konieczności wcześniejszego zapisu.

Wycieczkę przygotowało Stowarzyszenie Pilotów Wycieczek i Przewodników Turystycznych „Gaudeamus” we współpracy z Fundacją Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej.

  • „Sztuka dawnej Polski na wyciągnięcie ręki” – 141 rocznica powstania pierwszego Muzeum Narodowego w Polsce. W oddziale Muzeum Narodowego, w Pałacu biskupa Erazma Ciołka uczestnicy wycieczki zwiedzą galerię „Sztuka dawnej Polski XII-XVIII wieku” i odkryją „perły” znajdujące się w tamtejszej kolekcji. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 16 lutego, godz. 10.00. Miejsce zbiórki: Muzeum Narodowe w Krakowie, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17. Udział w wycieczce bez konieczności wcześniejszego zapisu.

Wycieczkę przygotowało Stowarzyszenie Przewodników „Renesans” we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie.

  • „Tajemnice ulicy Siennej 5” –zabytkowa kamienica kryje niezwykłe wnętrza – salę posiedzeń zwaną portretową, sklep klejnotowy zwany salą klejnotową lub skarbcem. Tu działały od końca XVI wieku Arcybractwo Miłosierdzia ks. Piotra Skargi i Bank Pobożny powołane do niesienia pomocy materialnej i duchowej najuboższym, którzy nie chcieli żebrać. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 22 lutego, o godz. 10.00.Miejsce zbiórki: Arcybractwo Miłosierdzia ks. Piotra Skargi, ul. Sienna 5. Udział w wycieczce po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym nr 12 415 32 62 (w dni powszednie, w godz. 10.00–14.00).

Wycieczkę przygotowało Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych w Krakowie we współpracy z Arcybractwem Miłosierdzia ks. Piotra Skargi.

Program wycieczek powstał dzięki wsparciu Muzeum Narodowego w Krakowie, Fundacji Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej i Arcybractwa Miłosierdzia ks. Piotra Skargi.

Info UMK

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności