Już w ten weekend zapraszamy na darmowe spacery z przewodnikami

W najbliższy weekend, 22–23 lutego,  Koło Grodzkie PTTK zaprasza na kolejne spacery z przewodnikami w ramach obecnej 48. akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. To doskonała okazja by w miłym towarzystwie i wspaniałym otoczeniu zabytków Krakowa pogłębiać swoją wiedzę na temat historii i tradycji swojego miasta, a przy okazji zdobywać odznaki wyróżniające miłośników podwawelskiego grodu.

reklama

Przypomnijmy, aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie, a dla tras z ograniczoną liczbą miejsc należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną „miejscówkę”. Miejscówki (oraz dzienniczki do zdobywania odznaki są do nabycia w Kole Grodzkim PTTK. Dzięki wsparciu ze strony Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa udział w spacerach jest bezpłatny.

reklama

Program zwiedzania

sobota, 22 lutego

Do wyboru jedna spośród trzech z trzech tras:

  • Kościół Mariacki w Krakowie – w roku 700-lecia konsekracji” – dla zdobywców odznaki brązowej

Pierwszy romański kościół uległ zniszczeniu, prawdopodobnie podczas najazdu Tatarów w 1241 r. Na przełomie XIII i XIV wieku rozpoczęto na jego fundamentach budowę nowego kościoła, do którego w II połowie XIV w. dobudowano piękne, gotyckie prezbiterium. Znany obecnie kształt kościoła uzyskano przez dobudowanie w XV w. kaplic do naw bocznych. Wyższa wieża służy od zawsze miastu – do dzisiaj co godzinę jest z niej grany jest hejnał. Najświetniejszym zabytkiem kościoła jest gotycki ołtarz – dzieło Wita Stwosza, rzeźbiarza pochodzącego z Norymbergii, który powstał w latach 1477–1489.

Zbiórka o godz. 11.15 na placu Mariackim.

  • „Kościoły oo. Jezuitów” – dla zdobywców odznaki srebrnej

Jezuici to zakon kościoła katolickiego założony przez Hiszpana Ignacego Loyolę w 1534 r., którego podstawową regułą jest posłuszeństwo dogmatom i prawu kościelnemu, bezgraniczne zaufanie do Kościoła i papieża w myśl hasła „Sentire cum Ecclesia” (zawsze z Kościołem). Do Polski jezuitów sprowadził bp warmiński Stanisław Hozjusz w roku 1560, a do Krakowa przybyli w 1579 roku i zamieszkali przy kościele św. Szczepana na placu Szczepańskim. Druga placówka jezuitów powstała przy kościele św. Barbary w 1583 roku. Z fundacji Zygmunta III Wazy jezuici wznieśli w latach 1595-1619 kościół św. Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej. W kościele tym spoczął w 1612 r. wybitny jezuicki kaznodzieja ks. Piotr Skarga. Obecnie sprawują swoją posługę w kościele św. Barbary i mają klasztor wraz z kościołem przy ulicy Kopernika, które zwiedzą uczestnicy sobotniego spaceru.

Zbiórka o godz. 9.30 przed Domem Turysty PTTK – hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

  • „Ratusze Krakowa” – dla zdobywców odznaki złotej

Co kojarzy nam się z hasłem „ratusz w Krakowie”? Pierwsze skojarzenie? Wieża Ratuszowa! Magistrat, czyli pałac Wielopolskich przy placu Wszystkich Świętych. Ale w samym centrum Krakowa jest jeszcze kilka innych obiektów, które w przeszłości pełniły funkcję ratusza, ale nie Krakowa. Wszak Kleparz, Garbary, Kazimierz – to były osobne miasta, które posiadały własny ratusz. O tych mniej zapomnianych, ale nie tylko, znanych i mniej znanych, zachowanych i już nieistniejących opowiedzą przewodnicy w ramach tego tematu.

Zbiórka o godz. 10.00 przed Domem Turysty PTTK – hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

niedziela, 23 lutego

Do wyboru jedna z dwóch przygotowanych tras::

  •  „Architektura Krakowa II połowy XIX wieku” – dla zdobywców odznaki brązowej

Wiek XIX to okres dwóch stylów w sztuce – romantyzmu i realizmu. W Krakowie nie wykształciła się odmienna typowo romantyczna czy realistyczna architektura. Pierwsza połowa XIX w. była dla Krakowa czasem urbanistycznego zastoju. Dopiero w II połowie stulecia, w epoce zwanej autonomiczną, poprawa sytuacji ekonomicznej miasta przyniosła bujny rozwój budownictwa. Krakowscy architekci hołdowali zasadom historyzmu w sztuce i naśladowali style minione. W ten sposób powstały…. A tego dowiedzą się już uczestnicy spaceru.

Zbiórka o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

  •  „Aptekarstwo w dawnym Krakowie” – dla zdobywców dla odznaki złote

Uczestnicy spaceru poznają nie tylko historię farmacji, ale także życiorysy najważniejszych aptekarzy w Krakowie. Przy okazji dowiedzą się o lokalizacji zabytkowych aptek i ich dawnych wnętrzach.

Zbiórka o godz. 9.30 przed Domem Turysty PTTK – hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

Uwaga

W niedzielę, 23 lutego obędzie się kolejna prelekcja dla zdobywców odznaki złotej z pawim piórem. Prof. dr hab. Jacek Purchla wygłosi wykład „Kraków na przełomie XIX i XX wieku”. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przy ul. św. Jana 12. Wykład rozpocznie się o godz. 10.30.

Informacje dodatkowe

Wstrzymanie zapisów nowych członków do Koła

Informujemy, że z powodów organizacyjnych w okresie od 17 do 27 lutego 2020 r. nie będziemy prowadzić zapisów nowych członków do Koła Grodzkiego PTTK!

Za utrudnienia przepraszamy
Zarząd Kola Grodzkiego PTTK

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Koło Grodzkie Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Krakowa, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły. Tradycyjnie patronat medialny nad akcją sprawuje portal Magiczny Kraków.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej Koła Grodzkiego PTTK w Krakowie.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności