Zapraszamy wielbicieli starego Krakowa na kolejne spacery z przewodnikiem

W najbliższy weekend, 18–19 stycznia Koło Grodzkie PTTK zaprasza wielbicieli starego Krakowa na kolejne spacery w ramach 48. edycji akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. To świetna okazja by w miłym towarzystwie pogłębiać swoją wiedzę o historii i zabytkach swojego miasta, a przy okazji rywalizować o tytuły i odznaki wyróżniające największych miłośników podwawelskiego grodu.

reklama

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie, a dla tras z ograniczoną liczbą miejsc należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną „miejscówkę”. Miejscówki oraz dzienniczki do zdobywania odznaki są do nabycia w Kole Grodzkim PTTK. Dzięki wsparciu ze strony Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa udział w spacerach jest bezpłatny.

reklama

Program zwiedzania

sobota, 18 stycznia

  •  „Zakony i klasztory: oo. Franciszkanie i ss. Klaryski” –trasa dla zdobywców odznaki srebrnej

Franciszkanie, czyli inaczej Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, biorą swój początek od Świętego Franciszka z Asyżu. Wspólnota braci zaczęła działalność w roku 1208, do Krakowa przybyli w 1237 r. krakowski kościół franciszkanów fundował książę krakowski Bolesław Wstydliwy. Pierwotnie był wczesnogotycki, rozbudowany w XV w., a następnie po zniszczeniach ponownie konsekrowany w 1673 r. Spłonął podczas wielkiego pożaru miasta w roku 1850, odbudowany, jako neogotycki z zachowaniem elementów pierwszej świątyni. Niezwykle interesujące są krużganki franciszkańskie, doskonale zachowane, jako gotyckie z XV w. ozdobione średniowiecznymi freskami. Wielką osobliwością w kościele (na krużgankach) jest galeria portretów biskupów krakowskich.

Siostry Klaryski to drugi zakon franciszkański kontemplacyjny, ściśle klauzurowy, założony przez św. Klarę z inspiracji św. Franciszka z Asyżu. Do Polski został sprowadzony przez bł. Salomeę. Pierwszy klasztor klarysek znajdował się w Zawichoście, niedaleko Sandomierza, a do Krakowa został przeniesiony w 1316 r.. kościół św. Andrzeja, który do sióstr należy, to jeden z najstarszych kościołów Krakowa fundowany jako romański.

Zbiórka o godz. 10.00 przed Domem Turysty PTTK – hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

Niedziela, 19 stycznia

Na niedzielę  organizatorzy przygotowali dwie trasy do wyboru:

  •  „Szlakiem Jana  Matejki po Krakowie” – dla zdobywców odznaki brązowej

Jan Matejko był najwybitniejszym przedstawicielem polskiego malarstwa historycznego XIX w. Uczył się w szkole św. Barbary i gimnazjum św. Anny, studiował m.in. w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, w Monachium oraz w Wiedniu. Zafascynowany był historią Polski, dlatego też postanowił nie tylko zilustrować historię Polski, ale przede wszystkim przeanalizować przyczyny jej upadku, aby wyciągnięte wnioski posłużyły jemu współczesnym i przyszłym pokoleniom. Tak powstały najwspanialsze kompozycje, a stworzona w nich sugestywna wizja Polski oddziałuje od ponad stu lat na świadomość Polaków. Matejko żył tylko 55 lat, ale wykonał tytaniczną pracę. Jego pogrzeb, który odbył się 7 listopada 1893 roku, zgromadził tysiące mieszkańców Krakowa i dziesiątki delegacji z całej Polski. Pochowany został na cmentarzu Rakowickim.

Zbiórka o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

  • „Wizyty sławnych ludzi w Krakowie” – trasa dla zdobywców odznaki srebrnej i złotej

Kraków zawsze w czasie swych 1000-letnich dziejów przyciągał ludzi zdolnych, dzielnych, sławnych, oryginalnych. Początkowo, jako stolica państwa i siedziba dworu królewskiego oraz najstarszej i przez wiele lat jedynej polskiej wyższej uczelni. Później, jako największy zespół zabytków, miasto stworzyło własny, niepowtarzalny klimat. Kraków przyciągał również cudzoziemców. Gościli tu m.in. Honoré de Balzac, Johann Wolfgang von Goethe, Charles de Gaulle, John Kennedy i wielu innych wybitnych gości. Wśród polskich gości m.in.: Bolesław Prus, któremu przeszkadzał „wariat, co godzinę grający na trąbce”. Uczestnicy spaceru poznają pozostawione przez tych wielkich ludzi ślady.

Zbiórka o godz. 9.30 przed Domem Turysty PTTK – hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

Uwaga

W niedzielę odbędzie się drugi wykład z cyklu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa dla osób dla osób zdobywających najwyższe wyróżnienie – odznakę złotą z pawim piórem. Odczyt pt. „Kraków w okresie świetności (XV w. – poł. XVII w.)” wygłosi prof. dr hab. Zdzisław Noga. Spotkanie odbędzie się wyjątkowo w sali Miedzianej pałacu Krzysztofory (Muzeum Krakowa).

Wykład będzie połączony z uroczystym wręczeniem złotych odznak z pawim piórem osobom, które zdobyły je w poprzednim sezonie. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.30.

Informacje dodatkowe

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Koło Grodzkie Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Krakowa, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły. Tradycyjnie patronat medialny nad akcją sprawuje portal Magiczny Kraków.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej Koła Grodzkiego PTTK w Krakowie.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności