Zapraszamy na piąty spacer po Krakowie – „Wokół Szopki”

Zapraszamy do odbycia wyjątkowego spaceru śladem szopki krakowskiej. Muzeum Krakowa wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieściło w miejskiej przestrzeni ponad pięćdziesiąt najpiękniejszych szopek z muzealnej kolekcji. Na wspólny spacer – „Wokół Szopki” zapraszamy 6 stycznia 2020 roku.

29 listopada 2018 roku Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO ogłosił, że szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na „Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO”. Dla Polski był to pierwszy w historii wpis na tej prestiżowej liście. Była to zarazem wyjątkowa decyzja dla krakowskich szopkarzy i tych wszystkich, którzy dbają, aby ta unikatowa tradycja nie zaginęła, a szopki cieszyły oczy kolejnych pokoleń.

Wpisanie krakowskiego szopkarstwa na listę UNESCO to wielkie wydarzenie również w życiu Muzeum Krakowa, które od 1946 roku jest organizatorem corocznego konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską. To późniejszy wieloletni dyrektor Muzeum Jerzy Dobrzycki zorganizował, jeszcze przed wojną, w roku 1937 pierwszy taki konkurs. I być może to właśnie on najbardziej przyczynił się do tego, że zanikająca już wówczas tradycja rozkwitła na nowo i dziś możemy wspólnie cieszyć się z wpisu na listę UNESCO. W tym roku jesteśmy świadkami odbywającego się pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO 77. Konkursu Szopek Krakowskich, który znajdzie swój finał już 8 grudnia. Wstępny przegląd prac konkursowych zaplanowano na krakowskim Rynku na 5 grudnia.

Już teraz serdecznie zapraszamy na spacer po Krakowie –„Wokół Szopki”. Umieszczone w szklanych, podświetlanych gablotach w różnych punktach miasta dzieła krakowskich szopkarzy zyskają nowy kontekst. Wszak ich najważniejszą cechą jest twórcze nawiązanie do dawnej architektury Krakowa. Muzeum Krakowa wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieściło w miejskiej przestrzeni ponad pięćdziesiąt najpiękniejszych szopek.

Jak co roku szopki pojawią się na placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Wszystkie będzie można obejrzeć w okresie od 5 grudnia 2019 do 2 lutego 2020. Natomiast najnowsze dzieła zgłoszone do 77. Konkursu Szopek Krakowskich zostaną zgodnie z tradycją pokazane szerokiej publiczności na pokonkursowej wystawie prezentowanej w Celestacie (oddziale Muzeum Krakowa, ul. Lubicz 16) od 9 grudnia 2019 do 23 lutego 2020 roku.

Na wspólny spacer Wokół Szopki zapraszamy 6 stycznia 2020 roku o godzinie 14.00, poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski. Spacerować będziemy szlakiem witryn krakowskich sklepów, kawiarni i restauracji, w których wystawione są szopki ze zbiorów muzeum. W tym roku spotykamy się nieopodal Wawelu, przed Domem Długosza przy ulicy Kanoniczej 25. Do zobaczenia!

Partnerem Strategicznym „Wokół Szopki” – spacerem po Krakowie jest Galeria Kazimierz.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności