Zapraszamy na kolejne tematyczne spacery z przewodnikami po Krakowie

Na najbliższy weekend Koło Grodzkie PTTK dla miłośników podwawelskiego grodu przygotowało kolejne tematyczne spacery z przewodnikami po Krakowie.

reklama

Przypomnijmy, aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie, a dla tras z ograniczoną liczbą miejsc należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną „miejscówkę”. Miejscówki (oraz dzienniczki do zdobywania odznaki są do nabycia w Kole Grodzkim PTTK. Dzięki wsparciu ze strony Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa udział w spacerach jest bezpłatny.

reklama

Program zwiedzania

sobota, 1 lutego

  • „Kraków w epoce klasycyzmu” – trasa dla zdobywców odznaki brązowej

Klasycyzm w architekturze określany jest jako styl, który wzorował się na formach architektury starożytnej Rzymu i Grecji, był on reakcją na przepych architektury baroku. Według klasycznych wzorów wznoszono i przebudowywano pałace królewskie i magnackie. W Krakowie najwcześniejszą i jedną z najpiękniejszych budowli tego typu są: przebudowany w latach 1777-1783 pałac Zbaraskich, należący wówczas do Eliasza Wodzickiego oraz pałac Wodzickich.

Zbiórka o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

niedziela, 2 lutego

Na niedzielę organizatorzy przygotowali dwie trasy do wyboru:

  • „Szlakiem Tadeusza Kościuszki po Krakowie” – dla zdobywców odznaki brązowej

Tadeusz Kościuszko, zanim stał się jedną z najważniejszych postaci w historii Polski, był już bohaterem Stanów Zjednoczonych. Przedtem w kraju przez pięć lat nie mógł wstąpić do armii. Jedyny Polak wśród osiemnastu osób wyróżnionych obywatelstwem rewolucyjnej Francji. Jego nazwisko dało imię pierwszemu polskiemu powstaniu narodowemu i najwyższemu szczytowi Australii. W Krakowie jest kilka miejsc związanych z pobytem Kościuszki, które poznamy podczas spaceru.

Zbiórka o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

  • „Kraków przemawia po łacinie” – dla zdobywców odznaki złotej

Spacerując po Krakowie często nie zwracamy uwagi na dość licznie umiejscowione na zabytkowych budynkach tablice pamiątkowe i inskrypcje. Często nie zastanawiamy się, co jest na nich napisane i co oznaczają. Wiele z tych inskrypcji jest napisanych po łacinie, która niegdyś była językiem urzędowym. Uczestnicy spaceru wezmą udział w odszyfrowaniu tych napisów, które kryją w sobie wiele ciekawych dziejów starego Krakowa.

Zbiórka o godz. 9.30 przed Domem Turysty PTTK – hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

Uwaga

W niedzielę, 2 lutego odbędzie się także kolejny wykład z cyklu przeznaczonego osób zdobywających najwyższe wyróżnienie dla miłośników Krakowa – odznakę złotą z pawim piórem. Wykład pt. „Kraków w XIX wieku” poprowadzi prof. dr hab. Michał Baczkowski.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przy ul. św. Jana 12, o godz. 10.30.

Informacje dodatkowe

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Koło Grodzkie Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Krakowa, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły. Tradycyjnie patronat medialny nad akcją sprawuje portal Magiczny Kraków.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej Koła Grodzkiego PTTK w Krakowie.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności