Zapraszamy na kolejne spacery po Krakowie z przewodnikiem

Zapraszamy na kolejne spacery po Krakowie z przewodnikiem

Trwa 48. edycja akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. W najbliższy weekend, 11–12 stycznia Koło Grodzkie PTTK w Krakowie zaprasza na kolejne spacery po Krakowie. To doskonała okazja by połączyć przyjemne z pożytecznym, by w miłym towarzystwie i wspaniałym otoczeniu zabytków Krakowa pogłębiać swoją wiedzę na temat historii i tradycji swojego miasta, a przy okazji zdobywać odznaki wyróżniające miłośników podwawelskiego grodu.

Przypomnijmy, aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie, a dla tras z ograniczoną liczbą miejsc należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną „miejscówkę”. Miejscówki (oraz dzienniczki do zdobywania odznaki są do nabycia w Kole Grodzkim PTTK. Dzięki wsparciu ze strony Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa udział w spacerach jest bezpłatny.

Program zwiedzania

sobota, 11 stycznia

  •  „Kraków renesansowy” – trasa dla zdobywców odznaki brązowej

Renesans to epoka w kulturze i sztuce, która nastąpiła po gotyku. Charakteryzowała się zwrotem ku sprawom doczesnym, ludzkim. Odrodziły się wówczas sztuki starożytne, zwłaszcza w architekturze i rzeźbie, wzorując się na starożytnych wzorach. W renesansowym Krakowie zachwycają Sukiennice ze wspaniałą attyką, liczne kamienice jak np. Szara lub Bonerowska, a także nisza grobowa króla Jana Olbrachta w katedrze na Wawelu. Niewątpliwie Kraków w epoce odrodzenia przeżywał najwspanialszy okres swojego rozwoju.

Zbiórka o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

niedziela, 12 stycznia

Na niedzielę organizatorzy przygotowali do wyboru aż trzy trasy:

  • „Pomniki w obrębie Starego Krakowa”– trasadla zdobywców odznaki brązowej

Pomniki stawiano zawsze dla upamiętnienia ważnych wydarzeń bądź wielkich władców. Kraków w przeszłości nie mógł się jednak poszczycić takimi pomnikami, wyjąwszy nagrobki królewskie w katedrze. Dopiero w XIX w. zaczęto ozdabiać miasto monumentami, z których większość stanęła na Plantach. Chociaż Kraków nie należy do miast najbogatszych w pomniki, to znajdują się tu pomniki upamiętniające postacie historyczne i literackie oraz wydarzenia historyczne. Większość z nich ma ciekawą historię, którą warto poznać. Podczas spaceru omówione zostaną pomniki leżące obrębie Starego Miasta.

Zbiórka o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

  • „Zabłocie i jego historia” –trasa dla zdobywców odznaki srebrnej

Nazwa „Zabłocie” – dawnej podkrakowskiej wsi, położonej na prawym brzegu Wisły odnosi się do terenów położonych „za błotem”. Jako własność królewską określa się ją w dokumentach w 1334 r. Ponad 20 lat później Kazimierz Wielki sprzedał wieś miastu Kazimierz. Na terenie Zabłocia, znajdował się folwark, a także składy solne, które wykorzystywano przy spławianiu soli z żup wielickich. W XVI wieku utworzono cegielnię miejską. W 1784 r. Zabłocie zostało włączone do lokowanego wówczas Podgórza, a w 1915 r. połączono je z Krakowem. Od końca XIX wieku na terenie Zabłocia rozwijała się dzielnica przemysłowa. Powstały tu m.in. Krakowska Fabryka Drutu i Wyrobów Żelaznych, Fabryka Mydła, Huta Szkła „Wawel”, Wytwórnia Chleba Zdrowego „Ziarno” i Pierwsza Fabryka Naczyń Emaliowanych „Rekord”. Obecnie Zabłocie to dzielnica mieszkaniowa i usługowo-biurowa. Powstały tu ważne placówki kulturalne takie jak: Fabryka Emalia Oskara Schindlera i Muzeum Sztuki Współczesnej „MOCAK”.

Zbiórka o godz. 11.00 na placu Bohaterów Getta.

  • „Szlakiem Władysława Łokietka – w 700. rocznicę koronacji” –trasa dla zdobywców odznaki złotej

W tym roku mija 700. rocznica koronacji Władysława Łokietka na króla Polski. Jest to niezmiernie ważne wydarzenie w naszej historii, które połączyło pod jedną koroną podzielony wcześniej kraj. Także sama postać króla jest bardzo ważna – bo choć był niewielkiego wzrostu, miał wielki zapał
i wielką miłość do naszego kraju. Podczas spaceru uczestnicy poznają pamiątki po jego panowaniu i miejsca z nim związane.

Zbiórka o godz. 9.30 przed Domem Turysty PTTK – Hotel Wyspiański, ul. Westerplatte 15/16.

Uwaga!

Już w najbliższą rozpoczyna się cykl wykładów organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa dla osób zdobywających najwyższe wyróżnienie dla miłośników Krakowa – odznakę złotą z pawim piórem. Inauguracyjny wykład pt. „Kraków najstarszy” poprowadzi red. Konrad Myślik.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa przy ul. Św. Jana 12, o godz. 10.30

Informacje dodatkowe

Akcja „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” organizowana jest przez Koło Grodzkie Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) przy współpracy z Miastem Kraków, Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Krakowa, Zamkiem Królewskim na Wawelu oraz Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły. Tradycyjnie patronat medialny nad akcją sprawuje portal Magiczny Kraków.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej Koła Grodzkiego PTTK w Krakowie.

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności