Zapraszamy do wspólnego kolędowania na Rynku Podgórskim

Już po raz czternasty Stowarzyszenie PODGORZE.PL i Parafia Św. Józefa zapraszają wszystkich chętnych do wspólnego kolędowania na Rynku Podgórskim, 6 stycznia o godz. 19.15. Na wszystkich chętnych czekać będzie śpiewniki, zachęcamy do przyniesienia świec, których blask podkreśli świąteczną atmosferę.

Gdy w 1900 roku w Podgórzu uruchomiono pierwszą elektrownię i na ulicach zabłysły światła elektrycznych lamp, tygodnik „Podgórzanin” poetycko opisał ten wyjątkowy moment, porównując go do pochodu tysiąca księżyców. Za każdym razem gdy wieczorem 6 stycznia spoglądam na wypełniony kolędującymi podgórzanami Rynek Podgórski migotanie płomyków świec przywodzi mi na myśl tamten marcowy wieczór sprzed ponad 100 lat. Ten piękny, wręcz obrzędowy obrazek tłumu ze świecami nucącego dźwięki najpiękniejszych polskich kolęd to jeden z najładniejszych podgórskich krajobrazów miejskich na początku każdego nowego roku.

Słyszymy gromkie „Bóg się rodzi”, a potem, że Gloria. Zebrani nawołują się, a potem udają w drogę do stajenki, którą wcześniej wskazał anioł oraz gwiazda z betlejemskiego nieba. 6 stycznia przenosimy się w czasie, wędrujemy do palestyńskiej groty , którą czas i różne tradycje zamieniły w mizerną, cichą lichą, pokrytą śniegiem stajenkę, w której rodzi się zbawca świata, Bóg sam, choć nagi, malusieńki. Wśród ciżby podgórskich pasterzy słychać wieść o wizycie Trzech Mędrców ze Wschodu, którzy przywożą egzotycznie brzmiące dary. Ten pełen czaru niedawnych świąt, styczniowy wieczór, co roku przyciąga coraz liczniejszych śpiewaków-pasterzy, uczestników tego wspólnego aktu głoszenia światu radosnej nowiny. Dzięki Wam będą szybowały w niebo radosne słowa najbardziej znanych i lubianych polskich kolęd i pastorałek. Niech będzie nas wielu, niech nas będzie słychać, niech tłum pasterzy rośnie. Na wszystkich chętnych czekać będzie śpiewnik i słodka niespodzianka. Zachęcamy do przyniesienia świec, których blask podkreśli świąteczną atmosferę i sprawi, że przez Podgórze znów przejdzie niezapomniany, migotliwy pochód tysiąca księżyców.

Na koniec tradycyjnie zaprosimy na poczęstunek  –  świąteczny żurek.

XIV Podgórskie Kolędowanie, 6 stycznia 2020, godz. 19.15, Rynek Podgórski

Zapraszamy

Stowarzyszenie PODGORZE.PL

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności