
Już w sobotę i niedzielę zapraszamy na kolejne spacery po Krakowie, w ramach trwającej 48. edycji akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”.
Sobota, 25 stycznia:
- dla odznaki brązowej: „Kraków w epoce baroku”
Barok to wrażenie, ruch, niepokój, dynamiczne kompozycje. Wszystkie cechy tego stylu panującego od końca XVI w. do połowy wieku XVIII odnajdujemy w budowlach krakowskich zarówno sakralnych, gdzie przykładem są pełne piękna kościoły pw. św. Piotra i Pawła czy św. Anny, jak również w budowlach świeckich jak pałace: Wodzickich, Lubomirskich, Zbaraskich.
Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem Wyspiańskim, ul. Westerplatte 15/16. - dla odznaki srebrnej: „Kościół Przemienienia Pańskiego ojców pijarów”
Pijarzy przybyli do Polski z Moraw w 1642 roku, część z nich otrzymała fundację wojewody krakowskiego Stanisława Lubomirskiego. Późnobarokowy kościół Przemienienia Pańskiego został zaprojektowany przez znanego architekta Kacpra Bażankę. Wybudowany na planie prostokąta, posiada jedną nawę i – otwarte ku niej – kaplice boczne. Wyraźne są nawiązania do kościoła w typie Il Gesù.
Spotkanie o godz. 10.00 przed kościołem, ul. Pijarska 2.
Niedziela, 26 stycznia:
- dla odznaki złotej: „Szlakiem Teodora Axentowicza”
Teodor Axentowicz był polskim malarzem, rysownikiem i grafikiem. Kształcił się m.in. w Monachium i w Paryżu, pracował w Londynie, Rzymie, ale i w Krakowie. Współpracował m.in. z Wojciechem Kossakiem, Józefem Chełmońskim, Julianem Fałatem, Jackiem Malczewskim, Józefem Mehofferem, Włodzimierzem Tetmajerem czy Stanisławem Wyspiańskim.
Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem Wyspiańskim, ul. Westerplatte 15/16. - dla oznaki z pawim piórem: „Kraków w II połowie XVII w. i w wieku XVIII”
Odczyt dr. Marcina Gadochy.
Spotkanie o godz. 10.30 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, ul. św. Jana 12.
Aby wziąć udział w akcji, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie, a dla tras z ograniczoną liczbą miejsc należy wcześniej zaopatrzyć się w specjalną „miejscówkę”. Są one do nabycia w Kole Grodzkim PTTK.
Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc, regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.