Rozpoczęło się spotkanie w sprawie przyszłości krakowskiej huty ArcelorMittal

Rozpoczęło się spotkanie w sprawie przyszłości krakowskiej huty ArcelorMittal. Obrady w formule „okrągłego stołu” zorganizowane zostały z inicjatywy Prezydenta Jacka Majchrowskiego  w reakcji na wstrzymanie pracy wielkiego pieca oraz stalowni w krakowskim oddziale huty.

Prezydent tym samym wyszedł na przeciw oczekiwaniom mieszkańców Krakowa mając na względzie konieczność zapewnienia odpowiedniej pomocy zarówno pracownikom tego krakowskiego zakładu, ich rodzinom, jak i absolwentom krakowskich uczelni z kierunków związanych z hutnictwem.

Na obrady zostało zaproszonych ponad 100 osób, w tym przedstawiciele rządu na czele z wicepremierem Jarosławem Gowinem oraz minister rozwoju Jadwigą Emilewicz, przedstawiciele władz miasta, województwa oraz zarządu firmy ArcelorMittal, a także reprezentanci związków zawodowych oraz firm współpracujących z kombinatem.

To pierwsze tego typu spotkanie, w którym udział biorą wszyscy przedstawiciele  zainteresowanych stron. Przyjęta formuła „okrągłego stołu” ma zapewnić możliwość przeprowadzenia dialogu, w którym każdy z uczestników dyskusji ma szanse poznać aktualne i rzetelne informacje oraz stanowisko pozostałych stron.

Wygaszenie wielkiego pieca w krakowskim oddziale huty spowodowały przede wszystkich czynniki makroekonomiczne: coraz większa nadwyżka produkcji stali na rynku polskim i europejskim, napływ tanich wyrobów hutniczych z importu czy rosnące koszty związane z cenami energii elektrycznej oraz wzrostem opłat za emisję dwutlenku węgla.

Ograniczenie produkcji w hucie nieodłącznie idzie w parze ze zmniejszeniem zatrudnienia oraz spadkiem zamówień na usługi i produkty w tej branży oraz branżach pokrewnych. Według opinii ekspertów likwidacja jednego miejsca pracy w hutnictwie oznacza redukcję sześciu miejsc pracy w zakładach kooperujących, a to już może generować znaczne problemy społeczno-gospodarcze nie tylko w Krakowie, ale także na poziomie regionalnym i krajowym. Krakowska huta ma bowiem na lokalną i krajową gospodarkę duży wpływ, poczynając od generowania PKB poprzez podatki, a kończąc na rozwoju innowacyjnych projektów, zarówno w branży hutniczej, metalurgicznej, jak i w branżach pokrewnych. Tym samym gospodarka Krakowa może odczuć negatywne skutki wstrzymania pracy wielkiego pieca.

Warto jednak zaznaczyć, że aktualny stan gospodarczo-społeczny Krakowa jest bardzo dobry – ponad 145 tysięcy firm, z czego niemal 7 proc. to przedsiębiorstwa przemysłowe, przeciętne zatrudnienie na poziomie 224 tysięcy osób, z czego ponad 53 tys. zatrudnionych w sektorze przemysłu, stopa bezrobocia – 2 proc. i ponad 1530 ofert pracy dostępnych od ręki w Grodzkim Urzędzie Pracy m.in. dla ślusarzy, elektryków czy pracowników produkcji.

Przypomnijmy, dzisiejsze obrady to kolejny ruch prezydenta w sprawie funkcjonowania tak ważnego dla Krakowa podmiotu gospodarczego, jakim jest krakowska huta. Już w maju ubiegłego roku  prezydent  wystosował list do premiera w tej sprawie, a w  listopadzie  debatowała Rada Miasta Krakowa, zaprezentowany został wtedy plan działań wspierających i wspomagających nie tylko pracowników,  ale i dziesiątek firm współpracujących z krakowskim kombinatem.

Źródło UMK/ fot ArcelorMittal

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności