Przebudują dawny hotel Cracovia

Przebudują dawny hotel Cracovia

Przebudowa dawnego hotelu Cracovia, wystawa poświęcona architekturze i designowi w Kamienicy Szołayskich czy centrum edukacyjne w EUROPEUM – to tylko niektóre z planów na nadchodzącą kadencję dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, prof. dr. hab. Andrzeja Szczerskiego.

reklama

– Praca dla Muzeum Narodowego w Krakowie to wyróżnienie i zaszczyt. Muzea są skarbcami narodowej pamięci, które definiują naszą tożsamość, nie obawiając się mówić o rzeczach ważnych i fundamentalnych. Powinny to również być miejsca otwarte na współczesność, pokazujące, że dziedzictwo, którym dysponujemy, jest ciągle żywe. Chciałbym, żebyśmy w Muzeum Narodowym w Krakowie właśnie wokół jego historycznej kolekcji budowali przyszłość – mówi prof. dr hab. Andrzej Szczerski pełniący funkcję dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie od 3 stycznia. Mówiąc o planach na swoją pięcioletnią kadencję, zwraca uwagę na konieczność dialogu historii ze współczesnością. To właśnie z tą ideą będą się łączyć działania inwestycyjne i wystawiennicze.

reklama

Inwestycyjnych planów na kadencję jest wiele, ale kluczowym projektem stanie się przebudowa dawnego hotelu Cracovia. Budynek, zakupiony w 2016 roku, ma być znów w pełni użytkowany i stać się integralną częścią MNK.

W Cracovii stworzona zostanie przestrzeń nie tylko ekspozycyjna, ale także biurowa i magazynowa. Utrzymana zostanie możliwość komercyjnych wynajmów części powierzchni. Jednak zanim hotel odzyska dawny blask, konieczne są konsultacje konserwatorskie, przygotowanie ekspertyz technicznych, planu funkcjonalno-użytkowego, a także ogłoszenie konkursu architektonicznego.

Istotne są też dalsze prace inwestycyjne w Muzeum Książąt Czartoryskich. Po udostępnieniu do zwiedzania pod koniec 2019 roku budynku Pałacu, w drugiej połowie 2020 roku zostanie otwarty Arsenał ze stałą galerią sztuki starożytnej. W dalszej perspektywie MNK czeka remont Klasztorka. Ważną kwestią jest także budowa Muzeum Wyspiańskiego i remont Gmachu Głównego. Wszystko będzie jednak uzależnione od pozyskania wystarczających na inwestycje funduszy.

Swoją dotychczasową funkcję zmieni w najbliższych latach Kamienica Szołayskich. To tam pojawią się wystawy poświęcone designowi i architekturze, które będą zapowiedzią przyszłego muzeum w Hotelu Cracovia.

Drugi oddział, który czekają zmiany, to Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM. W związku z otwarciem Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie również jest prezentowana kolekcja malarstwa europejskiego, dotychczasowy program wystawienniczy tego oddziału przestaje być unikatowy w ofercie MNK. Pokazywane dotąd w EUROPEUM dzieła będą eksponowane w innej formie, natomiast w budynku przy placu Sikorskiego powstanie centrum edukacji muzealnej.

Nieodłącznym elementem działalności muzeum są wystawy czasowe. Na lata 2021–2024 planowany jest cykl wystaw poświęconych historii polskiej nowoczesności. Jako pierwsza w murach MNK zagości ekspozycja odnosząca się do różnych koncepcji stylu narodowego, które powstały w Polsce na przełomie XIX i XX wieku. W następnych latach będzie można zobaczyć wystawę sztuki i architektury II Rzeczpospolitej, a następnie ekspozycję poświęconą architekturze, wzornictwu i sztuce w czasach PRL. Cykl zamknie wystawa na temat współczesnych tendencji modernizacyjnych po 1989 roku.

W Muzeum Narodowym w Krakowie planowane są też ekspozycje monograficzne poświęcone najwybitniejszym polskim artystom: Janowi Matejce, Józefowi Chełmońskiemu czy Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi. W planach dyrekcji jest również prezentacja wystaw zagranicznych, jednak ich organizacja uzależniona będzie od kosztów.

Info UMK

reklama
Załaduj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności